Стрептококът е широко разпространен микроб, който причинява ангината и скарлатината. Три пъти са се увеличили случаите на скарлатина след падането на маските. Тази бактерия може да причини много тежки инфекции, но се поддава на лечение с антибиотици, каза в ефира на "Твоят ден" по NOVA NEWS проф. Тодор Кантарджиев, съветник на Столична община по здравни въпроси, в коментар за случаите на починали деца във Великобритания.
По думите му антибиотиците работят, когато са "оръжие" на квалифицирани лекари.
Какви антибиотици да се изписват е описано и публикувано от микробиолозите. Хубаво е лекарите да го прочетат и да не лекуват с широкоспектърни антибиотици, както е много модерно у нас, а с истинските антибиотици. Грешният антибиотик е причина за резистентността. Стрептококите са много чувствителни на пеницилини. Как ще се разбере една ангина дали е стрептококова? Има бърз тест, който се взема с тампон, посочи той.
Проф. Кантарджиев обясни какви са симптомите за стрептококовата ангина - болка, зачервено гърло, подути лимфни възли, няма кашлица.
При вирусна инфекция е добре да се пият много течности. При болка в гърлото – лимон със сода, след ядене. А най-важно е да се следи, ако секретите от носа или гърлото станат зеленикави, да се потърси лекар, който да предпише антибиотик, защото вече има бактериална инфекция, каза той.
Има ли грип?
Грип вече има в Румъния, Турция, по-слабо в Гърция. У нас и в Сърбия почти няма. Големият пик на грипа у нас се очаква в края на февруари, засега няма епидемично разпространение, увери микробиологът.
Не са тревожни и новините за разпространението на COVID-19. Смъртността е силно намаляла при хората над 65 години. Макар в някои европейски страни вече да доминира нов подвариант на Омикрон, у нас все още това не е факт, обясни специалистът.
Професорът препоръча "маската да е в джоба и да се слага в оживени закрити пространства". По думите му, докато маските са били задължителни, е имало значителен спад на респираторните заболявания. След премахването на тази мярка случаите на варицела са се увеличили пет пъти.
Той припомни, че тази година има три инфекции, които се следят - грип, COVID и респираторния синцитиален вирус.
Нищо страшно и по-различно. Коронавирусът все още намалява в страната. През януари може да има известен ръст, но е най-добре да правим, каквото смятаме за правилно, пък да става каквото ще, обобщи проф. Тодор Кантарджиев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България