Ексклузивно Спас Малинов, който оцеля от лавината, погубила 11 души

''Пример за целия свят сме по конспиративни теории за ваксините''

Национална стратегия ще търси решения за повишаване на превенцията срещу ваксинопредотвратими заболявания

Янка Петкова 11 ноември 2022 в 16:00 1419 0

Ангел Кунчев

Снимка Архив/БГНЕС

доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор

Конспиративните теории намират изключително благоприятна почва у нас, в това отношение сме за пример в целия свят. Това показа голямо проучване на нагласите у нас, осъществено от СЗО и Уницеф, каза за OFFNews главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев при откриването на Първата конференция по ваксинопредотвратими заболявания.

Тридневният форум се провежда в София, с подкрепата на СЗО и Уницеф и основната му цел е търсенето на решение за подобряване на ваксинационното покритие в България, в контекста на ковид пандемията и изоставането в имунизационния календар.

Доц. Кунчев обясни, че се подготвя стратегия, чиято цел е да се повиши ваксиналното покритие спрямо болестите, които могат да бъдат предотвратени с имунизация. Фокус групите, към които експертите са се насочили са две:

Има оформени две целеви групи. От една страна, труднодостъпното население - тук имаме предвид не само ромската общност, а и хората, които нямат личен лекар, не са здравноосигурени, други, които работят в чужбина и непрекъснато пътуват. Другата група е на хиперосведомените интернет майки, които вземат решение на базата на 5 прочетени статии. За съжаление, когато напишеш в социалните мрежи думата "ваксина" излизат 10 към 1 негативни материали. Това създава неблагоприятна среда за повишаване на интереса към ваксините. Там ще бъдат насочени нашите усилия, посочи епидемиологът.

По думите му процентът на реимунизации сред по-възрастното население е нисък. В отделните групи варира между 50-60 и 30-5-40 процента. Най-често става дума за ваксината срещу дифтерия, тетанус, коклюш. Той обаче поясни, че човек, който е получил 3-4 дози от ваксината, е предпазен до голяма степен и дори при ниския обхват няма случаи на тетанус след нараняване, а на дифтерия изобщо не са регистрирани. Главния държавен инспектор уточни, че това е друга група, върху която е добре да се работи.

По думите на Георги Илчев от Уницеф до края на ноември, по инициатива на Министерството на здравеопазването и Уницеф, ще бъде проведено социологическо проучване сред родители на деца между 0 и 3 години, общопрактикуващи лекари и педиатри, за да се анализират настроенията към имунизациите и какви са възможностите за въздействие или подкрепа.

Очевидно сме в етап на дефиниране на проблема със спада във ваксинопрофилактиката и в търсене на решения за най-добрия начин за опазване на общественото здраве. Ваксинопрофилактиката е най-ефективната мярка, най-достъпна и най-евтина мярка в медицината. Тази конференция ще очертае решенията за повишаване на имунизационния обхват в страната, каза главният държавен инспектор и  допълни, че идната седмица предстои среща със здравните медиатори, с които ще бъде коментирано как да се работи с тази труднодостъпна общност.

Георги Илчев съобщи, че на предстояща конференция в Истанбул фокусът ще бъде върху изграждането на стратегии за влияние върху обществото в случай на нови пандемии. "Усилията на Уницеф, СЗО и националните правителства се фокусират върху това, за да не допуснем спадането на имунизационното покритие да се превърне в заплаха за общественото здраве", подчерта той.

Според проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести и председател на научния комитет на форума богатството от ваксини трябва се пази и разширява. Тя очерта и темите, които ще бъдат предмет на обсъждане на конференцията - ваксините срещу бактериалните заболявания, пневмококите, вирусните инфекции, COVID-19, папилома вируса, полиовирусната ваксина. Ще бъдат коментирани причинителите на тези болести и разширяването на профилактиката срещу тях.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Спас Малинов, който оцеля от лавината, която погуби 11 души