Помощник-фармацевтите: Не сме опасни за пациентите!

Янка Петкова 28 октомври 2024 в 09:43 516 0

аптека

Снимка БГНЕС

Аптека

"Категорично протестираме срещу внушението, което бе направено по медиите, че исканата от нас промяна в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина е опасна за здравето на пациентите!".

Това заявяват от Българката асоциация на помощник-фармацевтите (БАПФ) в отворено писмо до медиите.

Позицията им е предизвикана от изявление на председателя на Българския фармацевтичен съюз (БФС) Димитър Маринов, който се обяви против исканите от помощник-фармацевтите законодателни промени, с които да получат право да отпускат лекарства по лекарско предписание.

В интервю за БНР Маринов обяви, че БФС няма да подкрепи исканията на помощник-фармацевтите, тъй като те няма необходимата компетентност да отпускат медикаменти.

"Възмутени сме от спекулативното изказване, което определя нашия протест като „обслужване на икономически интереси на едни големи структури, които искат да извършват търговия „шир потреба“, пишат от БАПФ.

Те твърдят, че протестът им "не е дирижиран и организиран от икономически и политически структури".

Мотивите за символичните протестни действия, които обявиха, са провокирани от "липсата на политическа воля за вникване в проблема и реформиране на законодателството ни, което да отрази действителното правно и фактическо положение в България, европейските тенденции и препоръки".

От Асоциацията подчертават, че имат необходимата компетентност, тъй като изучават всички дисциплини, които присъстват в курса на магистър-фармацевтите, но с по-малък хорариум.

"Категорично протестираме срещу безпочвеното твърдение, че не сме фармацевти! Ние не сме нефармацевтите в аптеките. Ние не сме помощник на фармацевта, а "помощник-фармацевти". Професията на помощник-фармацевта е в списъка на регулираните професии в България и в Национална класификация на професиите и длъжностите (НКПД 2011) е записана„3213 „помощник-фармацевт“. Категорично протестираме срещу твърдения, че искаме професионалните ни права да се приравнят с тези на магистър-фармацевта", посочват още от БАПФ.

Какви са техните искания

Помощник-фармацевтите настояват да отпускат лекарствени средства без лекарско предписание самостоятелно (което и в момента е разрешено от закона в дрогерии и аптеки по селата), а лекарствени средства по лекарско предписание под ръководство и контрол на магистър фармацевт (което не е изолиран случай, а масова практика и е реален факт в България от 60 години).

Категорично протестират срещу интерпретациите, които внушават, че искат да консултират пациенти за медикаменти по лекарско предписание. Протестират срещу твърдението, че нямат знания и капацитет да консултират хранителни добавки и припомнят, че голяма част от тях имат едногодишна следдипломна квалификация “Консултант по хранителни добавки“.

Според тях предлаганата законодателна промяна ще отрази действителното правно и фактическо положение в България, ще се постигне единна правна регулация в Европейския регион съобразена с Акта на Световната здравна организация от 2019 г. относно правната регулация на аптеките в Европейския регион, ще се съобрази с препоръката на СЗО от 09.05.2022 г.

От БАПФ се обръщат с апел към техните преподаватели, работодатели, медицински специалисти, пациенти да се разграничат от твърденията, че са "неквалифицирани кадри без фармацевтично образование, чиито искания крият риск за здравето на пациентите".

"Ние не сме случайно попаднали в аптеките! Ние сме там от 60 години, с дипломи, получени с много труд и със знания, придобити в медицински колежи, за да бъдем в полза на здравеопазването в България!", завършват писмото си от Българската асоциация на помощник-фармацевтите.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Историята на Сирия - страната, която всички искат да контролират