Недостигът на инсулин на пазара е заради реекспорта, който се извършва, заяви по БНР Елисавета Котова, председател на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет.
"Справяме се по някакъв начин, ако е необходимо даваме от собствените си наличности, когато някой има нужда", обясни Котова за снабдяването на хората с диабет тип 1 с жизненоважните им лекарства. Според нея проблемът не е само в доставките или реекспорта на инсулини, а в тромавата процедура по изписването им, която ангажира пациентите всеки месец.
За да получаваш инсулин, първата стъпка е издаването на протокол от ендокринолог. Този протокол трябва да бъде занесен в Касата, после при личния лекар за рецепта и след това в аптека. Това е много дълъг път, който се повтаря на 6 месеца. Слава Богу тези протоколи вече се издават за една година, рецептата - на 3 месеца, но всеки месец трябва да ходиш в аптеката на точно определена дата. Коментирали сме много пъти, че е по-добре инсулинът да може да се получава, когато свърши, а не на строго фиксирана дата, посочи тя.
Елисавета Котова обърна внимание върху още един дефицитен медикамент - "Оземпик", който се изписва на пациенти с диабет тип 2. По думите ѝ това не е инсулин, но през последната година е много търсено лекарство, тъй като масово се използва за отслабване.
"Моля всеки човек да се замисли редно ли е да лишава пациент, който действително има нужда от него, защото това е неговото лечение", каза Елисавета Котова.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)