Недостигът на инсулин на пазара е заради реекспорта, който се извършва, заяви по БНР Елисавета Котова, председател на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет.
"Справяме се по някакъв начин, ако е необходимо даваме от собствените си наличности, когато някой има нужда", обясни Котова за снабдяването на хората с диабет тип 1 с жизненоважните им лекарства. Според нея проблемът не е само в доставките или реекспорта на инсулини, а в тромавата процедура по изписването им, която ангажира пациентите всеки месец.
За да получаваш инсулин, първата стъпка е издаването на протокол от ендокринолог. Този протокол трябва да бъде занесен в Касата, после при личния лекар за рецепта и след това в аптека. Това е много дълъг път, който се повтаря на 6 месеца. Слава Богу тези протоколи вече се издават за една година, рецептата - на 3 месеца, но всеки месец трябва да ходиш в аптеката на точно определена дата. Коментирали сме много пъти, че е по-добре инсулинът да може да се получава, когато свърши, а не на строго фиксирана дата, посочи тя.
Елисавета Котова обърна внимание върху още един дефицитен медикамент - "Оземпик", който се изписва на пациенти с диабет тип 2. По думите ѝ това не е инсулин, но през последната година е много търсено лекарство, тъй като масово се използва за отслабване.
"Моля всеки човек да се замисли редно ли е да лишава пациент, който действително има нужда от него, защото това е неговото лечение", каза Елисавета Котова.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург