Вредните храни да бъдат облагани с нов данък, предлагат от Министерството на здравеопазването.
От министерството предлагат данъкът да бъде в рамките на 10% от цената на продукта, а идеята е така да се намали употребата на нездравословните храни, които водят до затлъстяване.
Ако предложението на Здравното министерство бъде прието, с новия данък ще бъдат облагани производителите на храни, които съдържат над 5% сол. Такива са повечето индустриално преработени и консервирани храни, като колбасите и чипсовете.
„Не съм икономист, но смятам, че трябва да има такъв данък”, каза проф. д-р Донка Байкова, зам.-председател на Българското дружество по хранене и диететика пред Нова телевизия.
Според Байкова консумацията на вредни храни може да се намали ако се увеличат цените им.
„Покачването на данъците и специално въвеждане на акциз на храните, които са с риск за човешкото здраве, е добра идея, но в бизнеса буди съмнение, тъй като покачването на данъците води до покачване на сивия сектор”, каза председателят на Асоциацията на хлебопроизводителите и сладкарите Мариана Кукушева.
Кукушева е на мнение, че повишаването на акциза в тютюневия сектор и на алкохола не е довело до по-висока събираемост и не е ограничило сивия пазар на тези изделия. Затова според нея подобен данък върху вредните храни няма да постигне търсените резултати.
Според нея проблемът с нездравословното хранене има друго решение - да се диференцира ДДС ставката на полезните храни. Така цената им щяла да падне.




















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22.10 2015 в 08:40
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
17.02 2015 в 18:24
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
17.02 2015 в 16:46
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
17.02 2015 в 14:40
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
17.02 2015 в 12:36
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
17.02 2015 в 12:14
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
17.02 2015 в 11:57
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
17.02 2015 в 11:52
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен
Демерджиев призова стопаните на пътя да се събудят. Иначе ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие