Висока кръвна захар? Проверете бъбреците и сърцето

Янка Петкова 26 ноември 2024 в 17:00 452 1

Александър Шинков

Снимка PR Play

доц. д-р Александър Шинков

Диабетът е комплексно заболяване, свързано с редица усложнения, които често настъпват преди поставянето на диагноза. Освен за метаболитни, той е маркер и за проблеми с бъбреците и сърцето. Специалистите определят като кардио-бъбречно-метаболитен синдром.

Медицинската грижа трябва да е комплексна и изисква мултидисциплинарен подход, посочиха участниците в медийно събитие с тема „Диабетът в светлината на Кардио-бъбречно-метаболитния синдром“.

Ефектът на доминото

Захарният диабет тип 2 бележи ръст в световен мащаб и България не е изключение. През 2021 г. у нас увеличението на диабетноболните е с 8%, посочи доц. д-р Александър Шинков, председател на Българското дружество по ендокринология. Диабетът е водеща причина за каскада от нарушения е заболявания, подчерта той.

В дългосрочен план болестта води до увреждане на сърцето и хронична белодробна болест.

За съжаление, 50% от хората, които диагностицираме със захарен диабет, са в стадий, в който вече има нарушения във функциите на други органи, каза ендокринологът. По думите му дори преддиабетното състояние, което няма явни симптоми, е маркер за увредени бъбреци и атеросклероза на съдовете. Прогнозата се влошава от рискови фактори като затлъстяването, хипертонията, тютюнопушенето и заседналия начин на живот. Диабетът отключва ефектът на доминото, категоричен бе доц. Шинков и подчерта, че до 2045 г. се очаква 9% от българите да бъдат засегнати от диабет.

проф. д-р Кирил Карамфилов, снимка: PR Play

От задух до сърдечна недостатъчност

Най-честото сърдечносъдово усложнение от захарния диабет е сърдечната недостатъчност, подчерта проф. д-р Кирил Карамфилов, председател на Българското дружество по кардиология.

Сърдечната недостатъчност е неспособност на сърцето за изпомпва достатъчно кръв. Острата сърдечна недостатъчност е животозастрашаващо състояние, а хроничната е прогресивно влошаване на сърдечната функция, уточни кардиологът.

Няколко са фазите, през които преминава пациентът с хронична сърдечна недостатъчност, но едва в крайните етапи симптомите за проблем със сърцето стават видими за страдащия. Първият симптом, който сигнализира за проблем, е задухът. 50% от хората с това заболяване загиват до пет години. Захарен диабет - хипертония - атеросклероза - сърдечна недостатъчност - състоянията са взаимносвързани и в крайна сметка водят до увреждане на бъбреците, които не се кръвоснабдяват достатъчно, подчерта проф. Карамфилов. 

Заболяването влияе изключително негативно на начина на живот на болните. 66% от пациентите имат проблеми с подвижността, 76% имат проблем с извършването на ежедневни дейности, 50% страдат от тревожност и депресия, а 24% не могат да се обслужват сами, уточни специалистът.

проф. д-р Емил Паскалев, снимка: PR Play

Тихата бъбречна болест

Бъбреците страдат тихо, докато не се увредят необратимо, посочи проф. д-р Емил Паскалев, председател на Българското дружество по нефрология. Един от 10 възрастни страдат от хронично бъбречно заболяване (ХБЗ). Много често болестта е следствие от захарния диабет и хипертонията. 38,6% от диабетиците развиват ХБЗ, процентът на хората с високо кръвно, чиито бъбреци са увредени е 25,9%, каза нефрологът.

Едва при 23% от пациентите болестта се диагностицира навреме, но показателни могат да бъдат изследването на съотношението аблумин/креатинин в урината. Доказаният креатинин е маркер за бъбречно увреждане и неотложно трябва да бъде проведено лечение. Проф. Паскалев подчерта, че такъв скрининг трябва да преминават хората със захарен диабет, артериална хипертония, фамилно обременените, страдащите от подагра, затлъстяване, сърдечносъдова болест.

Участниците в събитието се обединиха около становището, че цялостната грижа за пациентите, живеещи с диабет, изисква колаборация между различни специалисти. „Затова е необходимо да погледнем отвъд контрола на кръвната захар – да пазим и бъбреците, и сърцето, за да се подобри живота на хората с диабет“, обобщиха те.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    710

    1

    TheRealDruckertreiber

    26.11 2024 в 17:08

    Важното е редовно да се хапват пържоли, поне два пъти дневно, обилно поляти с винце. Добре че са лиделите,
    да е здрава нацията!
     
    X

    Путинист, популист, антинатовец: Кой е Калин Джорджеску?