Здравното министерство работи по промени в имунизационния календар, за да бъде разрешен бързо проблемът с липсващата шествалентна ваксина за бебетата, родени след 1 юни. Това заяви здравният министър д-р Мирослав Ненков.
Проблемът идва от това, че препаратът не е включен в позитивния списък и следователно държавата не може да го закупи, обясни д-р Ненков.
По думите му фирмата, която трябва да достави ваксината, е внесъл предложение медикаментът да бъде включен в позитивния списък, но под формата на спринцовки с ваксина. Този вариант на медикамента обаче не е достъпен в момента и ще може да се достави едва в средата на следващата година. Фирмата предлага ваксината в друга форма, но без да поиска официално да бъде включен в позитивния списък.
Така на практика има количества от 6-валентната ваксина под формата на флакон, но ние нямаме право да я закупим, тъй като този вариант не е включен в позитивния списък, посочи здравният министър.
Родените след 1 юни бебета в момента се ваксинират с четиривалентна ваксина плюс ваксина за хепатит. Има налични количества четиривалентна ваксина, която е за реваксиниране на 6-годишните. Имаме подписан договор и при необходимост можем да поръчаме по-големи количества. Освен това забавянето на реваксинирането не е толкова фатално, колкото първичната ваксинация, допълни министърът.
С промяната в имунизационния календар ще бъде посочено срещу кои заболявания трябва да е ваксината и по този начин тя може да варира, без да се налага нова промяна, обясни д-р Ненков.
Той подчерта, че министерството търси различни начини за решаването на проблема и се очаква до 2-3 седмици проблемът да се разреши, като ако се наложи, ще се пристъпи към пряко договаряне с фирмата за доставката на ваксини.
Постоянните проблеми, които възникват с доставките на ваксини, могат да бъдат решени, ако се подписват по-дългосрочни договори. Цикълът на производство на ваксините е 29 месеца. Следователно, ако подписваме договор за доставка за три години, ще се избегнат проблемите с ваксините, коментира д-р Ненков, като допълни, че вече се правят постъпки в тази посока.
По повод промените от 8-часов на 7-часов работен ден за спешните медици в София д-р Мирослав Ненков обясни, че според Кодекса на труда медиците могат да работят само един час над официално обявеното си работно време.
Затова се налага в момента да минат на 3-сменен режим. Разговаряхме с Министерството на труда и социалната политика и оттам са готови да направят предложение за промяна на Кодекса на труда, за да се изчисти този проблем. За целта обаче трябва действащ парламент, каза министърът.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Vitorio
Тръмп номинира Робърт Кенеди-младши за здравен министър
КАБРОН
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
lans link
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
dolivo
Русия върти консулски услуги в централата на БСП във Варна