Към момента не се налага въвеждане на нови, допълнителни ограничителни мерки заради COVID-19 в страната. Това каза пред журналисти министърът на здравеопазването Костадин Ангелов след среща с представители на експертните съвети по епидемиология, по микробиология, по инфекциозни болести и по вирусология.
Няма съществен натиск върху болничната ни система и има ясен план какво да се прави при увеличаване на заболеваемостта, увери здравният министър.
По думите му натискът се изчислява на дневна база. Броят на новозаболелите в България намалява с 9,8%. За сравнение същият показател в Португалия е 15%, в Испания 30,2%, Словакия 17,5%. Има тенденция към ръст на заболелите в Кипър, Естония, Малта, Гърция, Ирландия, Холандия и Румъния. Наблюдава се повишаване на дела на болните във възрастовата група 15-29 години.
Делът на заразените с коронавирус медици е 5,85%. От тях 248 са лекари, 240 са медицинските сестри, 113 са санитарите и двама здравни инспектори от РЗИ.
Ако има над 350 новозаразени на ден, има готовност за разкриване на над 8 хиляди легла за лечение, от които 1108 за дихателна реанимация, а останалите - за консервативно лечение.
Огнищата в домовете за възрастни
Разпространението на COVID-19 в двата дома за възрастни хора - в Русе и във Варна, вероятно е в резултат на неспазване на противоепидемичните мерки, посочи министър Ангелов.
В дома в Русе има 91 положителни случая, от тях 8 са сред персонала. Трима са починали. Възрастта на обитателите на дома, които са с положителни тестове, е 80-94 год.
В дома във Варна, който е частен, има 93 положителни случая, като 9 са сред персонала. Смъртните случаи са 5. В социалното заведение ще бъде извършена проверка, тъй като по думите на министър Ангелов, е било разкрито "без санкцията на МЗ и на МТСП". РЗИ Варна води разговори с директори на местни болници за оказване на помощ с медицински персонал при нужда. Медикаменти ще бъдат доставени по линия на БЧК.
И в двете заведения е създадена организация за изолиране на потребителите с отрицателни проби от позитивните, които са под карантина, на отделен етаж или извън сградите на домовете.
С какви предпазни средства разполага страната
Към момента в националния склад има хирургически маски за три месеца, специализирани маски - за 7 месеца, еднократни гащеризони - за 3 месеца, ръкавици - за месец и половина, шлемове - за 6 месеца, спирт - за 4 месеца, дезинфектанти - за 3 месеца. Най-малко е количеството на калцуни и ръкавици, но МЗ полага всички усилия за набавянето им, обясни Ангелов.
Потребностите от специалисти
В страната ни не достигат анестезиолзи и реаниматори, коментира той и посочи, че се извършва анализ по области, за да се установят потребностите от тях. На база резултатите от анализа в края на годината ще бъде представена карта на потребностите от лекари и професионалисти по здравни грижи, за да се прецени в каква посока да насочим средствата, които ще получим по европейски програми и да инвестираме в обучението на хора, добави още министър Ангелов.
За предстоящата учебна година
В междуведомствената група, която ще работи по създаването на безопасна среда за учениците, ще бъдат включени зам.-министър Бойко Пенков и доц. Ангел Кунчев, представители на здравния контрол в МЗ и зам.-министър на образованието. Тази група трябва да даде отговор присъствено ли ще започне учебният процес, каквато цел е поставена.
Министърът коментира, че е уведомен за подписката, организирана от родители, с която се иска учебната година да започне онлайн. По думите му според друга подписка родителите желаят те да решават как да стартира учебния процес.
"Това, което ние искаме да направим, е да намерим пресечната точка между всички мнения и медицинската целесъобразност на решението, което ще предложим", обясни Ангелов. Той допълни, че целта е учебната година да започне присъствено и да се регламентира как ще се контролират децата, които влизат; как да се попречи на разпространението на болестта в училищата, класната стая, на етажа; прави ли се промяна на смените; как да се карантинират деца при случай на безсимптомно положително за коронавирус дете, как да се промени учебният процес; как да се провежда дезинфекция; 14 дни ли да е карантината.
Въпросите са много и тази група трябва да им даде отговор. Тя ще започне да работи вероятно от другата седмица, каза здравният министър.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Октим
Пеевски и Кирил Петков си крещяха 5 минути на първия ред в парламента (видео, снимки)
user4eto
Пеевски и Кирил Петков си крещяха 5 минути на първия ред в парламента (видео, снимки)
Танас
В София има 33 555 платени паркоместа, ЦГМ са продали 36 001 винетни стикера за живущи в тях
jdravun
Калин Стоянов призна, че Пеевски е охраняван от НСО