Лечението на запушени артерии (хронични коронарни оклузии) и подобряване качеството на живот на пациентите, засегнати от това заболяване бе в основата на четвъртия СТО Workshop, който се проведе в УМБАЛ „Света Екатерина“ на 12 и 13 ноември 2024 г.
В обучението участваха лекари от "Св. Екатерина“ и от други водещи болници в страната. Те имаха възможност да извършат процедури под ръководството на проф. Шефкет Гьорголу, който е в топ 3 оператори в Европа по успех и брой процедури за 2022 г., в сферата на интервенционалната кардиология.
Курсът бе изцяло практически ориентиран, като в рамките на обучението бяха третирани 10 пациенти при пълен успех и без сериозни усложнения.
Събитието бе открито от началника на Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Света Екатерина“ проф. Диана Трендафилова. Тя приветства участниците с инициативата и поздрави младите лекари за ентусиазма и стремежа им за обучение, техническо усъвършенстване и интерес в тази област на интервенционалната кардиология. „Опитът и знанията придобити в реалната клинична практика не могатда се сравнят с безброй изчетени страници в медицинската литература“, посочи проф. Трендафилова.
Преди началото на практическите процедури презентации бяха изнесени от кардиолозите на УМБАЛ “Света Екатерина” д-р Димитър Димитров и д-р Христо Ангелов. Д-р Димитър Димитров представи данни за мястото на интервенционалното лечение през 2024 г. в лечението на хроничните коронарни оклузии и как да се подобри прогнозата и качеството на живот на пациентите с това заболяване, съгласно препоръките. Д-р Христо Ангелов засегна темата за използването на образни изследвания на пациенти със СТО. В рамките на 2 дни бяха извършени реканализация на запушени коронарни артерии общо на 10 пациента – всички успешни .
Хроничната оклузия на съд на сърцето е състояние, при което има пълно запушване, най-често от стар тромб. Това води до различни оплаквания – стенокардия, прояви на сърдечна недостатъчност, ритъмни нарушения и др. Когато тези запушвания са комбинирани с друга патология – други стеснения на съдовете на сърцето, по-често се провеждат операции.
През последното десетилетие, с развитието на техниката, тези пациенти станаха все повече обект на интервенционалната кардиология. В специализираните центрове по света успехът при тези процедури е над 90% с минимален риск. Процедурата е продължителна, изисква разход на специфичен и скъп консуматив и обучен екип.
Единици са центровете в България, където успешно се прилага тази процедура. УМБАЛ „Света Екатерина“ е едно от лечебните заведения с традиция в тези процедури, а специалистите се стремят да следят новостите в медицината.
Провеждането на обучението от световно известен интервенционален кардиолог, в лицето на проф. Шефкет Гьорголу дава огромен потенциал на медицинските специалисти да придобият нови знания и умения в лечението на тези сложни случаи.
Курсът е още една стъпка към подобряване качеството на медицинските услуги в България и осигуряването на най-доброто лечение за пациентите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)