Лечението на запушени артерии (хронични коронарни оклузии) и подобряване качеството на живот на пациентите, засегнати от това заболяване бе в основата на четвъртия СТО Workshop, който се проведе в УМБАЛ „Света Екатерина“ на 12 и 13 ноември 2024 г.
В обучението участваха лекари от "Св. Екатерина“ и от други водещи болници в страната. Те имаха възможност да извършат процедури под ръководството на проф. Шефкет Гьорголу, който е в топ 3 оператори в Европа по успех и брой процедури за 2022 г., в сферата на интервенционалната кардиология.
Курсът бе изцяло практически ориентиран, като в рамките на обучението бяха третирани 10 пациенти при пълен успех и без сериозни усложнения.
Събитието бе открито от началника на Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Света Екатерина“ проф. Диана Трендафилова. Тя приветства участниците с инициативата и поздрави младите лекари за ентусиазма и стремежа им за обучение, техническо усъвършенстване и интерес в тази област на интервенционалната кардиология. „Опитът и знанията придобити в реалната клинична практика не могатда се сравнят с безброй изчетени страници в медицинската литература“, посочи проф. Трендафилова.
Преди началото на практическите процедури презентации бяха изнесени от кардиолозите на УМБАЛ “Света Екатерина” д-р Димитър Димитров и д-р Христо Ангелов. Д-р Димитър Димитров представи данни за мястото на интервенционалното лечение през 2024 г. в лечението на хроничните коронарни оклузии и как да се подобри прогнозата и качеството на живот на пациентите с това заболяване, съгласно препоръките. Д-р Христо Ангелов засегна темата за използването на образни изследвания на пациенти със СТО. В рамките на 2 дни бяха извършени реканализация на запушени коронарни артерии общо на 10 пациента – всички успешни .
Хроничната оклузия на съд на сърцето е състояние, при което има пълно запушване, най-често от стар тромб. Това води до различни оплаквания – стенокардия, прояви на сърдечна недостатъчност, ритъмни нарушения и др. Когато тези запушвания са комбинирани с друга патология – други стеснения на съдовете на сърцето, по-често се провеждат операции.
През последното десетилетие, с развитието на техниката, тези пациенти станаха все повече обект на интервенционалната кардиология. В специализираните центрове по света успехът при тези процедури е над 90% с минимален риск. Процедурата е продължителна, изисква разход на специфичен и скъп консуматив и обучен екип.
Единици са центровете в България, където успешно се прилага тази процедура. УМБАЛ „Света Екатерина“ е едно от лечебните заведения с традиция в тези процедури, а специалистите се стремят да следят новостите в медицината.
Провеждането на обучението от световно известен интервенционален кардиолог, в лицето на проф. Шефкет Гьорголу дава огромен потенциал на медицинските специалисти да придобият нови знания и умения в лечението на тези сложни случаи.
Курсът е още една стъпка към подобряване качеството на медицинските услуги в България и осигуряването на най-доброто лечение за пациентите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста