За периода от 2010 до 2020 г. вкл. в България е установена смъртта на 66 жени, починали в периода на бременността, раждането или 42 дни след него. Данните се разминават от посоченото в официалната статистика, и имат някои ограничения, които показват, че дори и това може да не е реалното число.
Изводите са от "Проучване на смъртността на родилките в България за периода 2010-2020 година", извършено по инициатива на членове на Българското дружество по акушерство и гинекология и НЗОК. Сигнали са подадени от Българския хелзинкски комитет (БХК) през 2021 г.
Анализът на майчината смъртност, причините и начина на отчитане и контрол, е изготвен от доц. Никола Василев, д-р Румен Велев и д-р Дарина Минева по поръчка на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) след като през 2021 г. БХК подаде поредица сигнали относно този проблем.
Според данните нивото на смъртност сред родилките в България се определя като средно към високо, спрямо смъртността в останалите държави в Европа. Изводът е, че са необходими мерки за цялостно подобряване на качеството на грижите за бременните и раждащите жени у нас, и фокус върху превенция на майчината смъртност.
В началото на 2021 г., в рамките на подготовката на Годишния доклад за правата на човека за 2020 г. Българският хелзинкски комитет установява тревожно разминаване в данните, които официалните институции съобщават за майчината смъртност през 2019 г. и други тревожни тенденции по гарантирането на правата на жената в периода на бременност и раждане.
На база данни, получени по Закона за достъп до обществена информация, организацията установи, че НЗОК съобщава 7 случая на майчина смърт, Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ е проверявала 6 такива, а Националният статистически институт е отчел 0 за посочената година.
БХК сигнализира публично за този проблем и подава сигнали до ангажираните институции – Националния статистически институт(НСИ), Изпълнителната агенция „Медицински надзор“(ИАМН) и Министерството на здравеопазването(МЗ). (Повече по темата може да се прочете тук)
През март Инспекторатът на НСИ извършва проверка на данните в смъртните актове на жените, които попадат в обхвата на казуса, и констатира, че са събрани и отчетени коректно.
През април 2021 г. тогавашният екип на МЗ също проучва дали данните са събрани коректно от НЗОК и НЦОЗА, и след като установява, че не е налична статистическа грешка, изпраща отговор до БХК. Разминаването в данните е аргументирано с факта, „че бременна или раждаща жена може да почине в резултат на друго заболяване, което е довело до смърт и в този случай в смъртния акт като причина за смъртта ще бъде описано другото заболяване.“
Тъй като в Международната класификация на болестите изрично са дефинирани майчина смъртност, късна майчина смъртност и смърт, свързана с бременността, и посочените дефиниции обхващат практически всички причини за смърт, възникнали по време на бременността, раждането и послеродовия период, с изключение на „злополука и случайно възникнала причина“, БХК повторно изпраща сигнала си до служебния екип на Министерството на здравеопазването през май 2021 г.
Вследствие на това е назначена нова проверка, при която се проучват данните в смъртните актове на починалите през 2019 г. жени, които попадат в посочената дефиниция. Макар и значително по-детайлна, тази проверка също цели да установи коректността на вписването на причините за смърт – коректност, която е потвърдена още в началото на казуса от проверката, извършена от инспектората на НСИ.
Възложеният от НЗОК анализ на майчината смъртност за периода 2010 – 2020 г. е първият институционален опит да се даде отговор на най-важните въпроси – колко често в България жените загиват по време на бременност, раждане и послеродов период; какви са причините за това и може ли поне част от тези причини да бъдат предотвратени.
„Това усилие да се анализират данни е обнадеждаващо, защото, за съжаление, не е рутинна практика у нас. Искрено се надяваме, че този доклад ще послужи за основа на още по-задълбочен анализ на качеството на грижите за бременните и родилките, и до подобряване на спазването на правата им“, коментира Надежда Цекулова, директорка на програма „Кампании и комуникации“ в БХК.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)