Има различни температуропонижаващи методи – с лекарства, с обтриване с влажна кърпа или с други „народни средства“. Специалистите обаче предупреждават да бъдем внимателни, тъй като при някои от тях има риск от странични ефекти, които са много по-опасни от високата температура и виенето на свят, разказва публикация в Medik Forum.
Температуропонижаващи
Популярните варианти, които масово се използват, са средства на основата на парацетамола и ибупрофена. Компонентите им са различни, затова е възможно да се комбинират, без риск от предозиране. Това обаче не означава, че могат да се вземат безконтролно или едновременно. Потенциалните рискове са подробно описани в противопоказанията към препаратите. Основното, за което трябва да следим, е да не редуваме двете температуропонижаващи по-рано от интервала, който е указан на опаковката.
Влажно обтриване
Противно на широкоразпространеното мнение, това е опасен вариант за сваляне на температурата. Той може да стане причина за поява на конвулсивен синдром, който се развива екстремно бързо. Препоръчва се подобно охлаждане да се предприема само в случаите, когато в анамнезата на пациента няма гърчове и спазми на съдовете. Дори и в този случай е необходимо да сме много предпазливи.
По-добрият вариант е за влажните обтривания да се използва топла вода с телесна температура. Някои хора използват спирт или оцет, но с тях трябва да сме особено внимателни и в никакъв случай да не се прилагат в чист вид. Съотношението на разреждане трябва да е най-малко 1:1. При обтриване на тялото, температурата се снижава с 1.5 градуса на час.
Студен компрес
Обикновено съветите са студеният компрес да се поставя в сгъвките – на мишниците, коленете и др. Това е опасно. Ако компресът е твърде студен, може да причини спазъм на кръвоносните съдове за броени минути. Не се препоръчва подобна практика в домашни условия. Възможно е приложение под лекарско наблюдение, когато лекарствата не са дали ефект, а температурата продължава да се покачва.
Билков чай
Билковите чайове имат една основна цел – да предизвикат изпотяване. Важно е обаче организмът да се насити с течности, за да не се предизвика обезводняване при обилното потене. Особено уязвими са малките деца.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)