В последните години расте броят на общините, в които няма работеща аптека, като вече са 22, показват данни на Института за пазарна икономика (ИПИ).
В десетки общини в страната няма аптеки или има само една, която не работи през нощта. Законопроект, внесен в парламента в края на юли, предлага разкриването на държавни аптеки в засегнатите населени места, данъчни облекчения и поставянето на автомати за лекарства.
30 села в Кюстендилско без достъп до лекарства
В тях живеят малко хора, но те не бива да бъдат оставяни без достъп до медикаменти. Част от нуждаещите се пътуват, други използват свои близки, трети пък чрез лица, събиращи рецепти, за да отидат и да купят лекарства, успяват да си набавят нужното. Пазарът е силно регулиран, но част от регулациите могат да бъдат променени. Онлайн търговията и разпределението на медикаменти чрез куриери трябва да бъдат улеснени", казва Петя Георгиева от ИПИ по Нова телевизия.
Кметове събират рецепти и купуват лекарства за цели села
По думите ѝ 173 аптеки са се възползвали от механизма, стимулиращ разкриването на нови обекти.
"Намаляването на данъчната ставка само за някои повдига много въпроси и създава неравнопоставеност между участниците на пазара. На много места фармацевти приготвят лекарства на място", посочва Георгиева.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир