Мерките в България са съвсем правилни, но е изключително важно да бъде включена доболничната помощ в борбата с вируса. Това сподели пред БНР шефът на COVID отделението в Инфекциозна болница доц. Атанас Мангъров.
"При този вирус смъртността е много малка и това не позволи той да изчезне през летните месеци", обясни инфекционистът, който преди месеци декларира, че ще си скъса дипломата, ако вирусът не изчезне през лятото.
Клиниката е пълна, около 80 души е постоянният брой на пациентите, каза доц. Мангъров и уточни, че всички лекари са на първа линия и е неправилно да има разделяне.
"Това, което отличава коронавируса от останалите вирусни инфекции, характерни за този сезон, е, че при тях острата фаза е 4-5 дни, при COVID-19 острата фаза е от 13 до 15 дни - доста по-дълго от това, с което сме свикнали да се срещаме всяка година", обясни инфекционистът.
Той подчерта, че става дума за вирусни изменения, които не са бактериални и не се лекуват с антибиотици:
"Това е вирусна инфекция, за която няма дефинитивно лечение - нито ремдесивирът, нито кръвната плазма - няма нещо, което да се даде и да му мине на човека. Тези хора се нуждаят от грижи", уточни специалистът.
По думите на доц. Мангъров аспиринът се препоръчва, защото той е средство срещу съсирването на кръвта:
"Ако ставаше с даването на два или три антибиотика, щяха да се дават и да няма проблем. Това е вирус, който не се лекува с антибиотици. ... На никого не сме отказали антибиотици. Трябва максимално щадящо да се дават на човека нещата, от които има нужда - на първо място това е кислород".
Според него в болница трябва да влизат само тези, които имат нужда от кислород. Той повтори отново и препоръката си за "супички, чайчета и аспирин".
"Не бива да се забравя, че COVID-19 не е от т.нар. особено опасни инфекции. Носенето на предпазни средства се учи още в университета. Хубаво е да се носи маска, но по-важно е да се спазва хигиена. Не бива да се забравя, че няма как тази инфекция да не мине през всички хора, в това число и през медицинското съсловие, но това не означава, че медиците не трябва да изпълняват основните си задължения", категоричен бе специалистът.
Във връзка със спора дали да е онлайн, или присъствено образованието, инфекционистът се обяви против дистанционното обучение на учениците и заяви, че то е химера и само осакатява образованието на децата.
Специалистът изрично подчерта, че хората, които лекува, му имат доверие. Той заяви, че не трябва да се извинява за съветите, които е давал в началото на пандемията.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
6145
12
11.11 2020 в 22:18
3092
11
11.11 2020 в 18:19
Всичко, което казвате е вярно. Това, на което аз се опитвам да обърна внимание е, че Мангъров продължава да плещи, че едва ли не само кислород им се дава на болните и това е друго няма. А тези медикаменти, които споменаваме, те наистина имат само подпомагащ ефект. Но този ефект може да е разликата между това да издържи или да не издържи болният. Достатъчно лекари като Симидчиев обясняваха какви са ползите и играниченията им и че протоколите за лечение, включително медикаментозно, са позволили донякъде да се намали леталитетът. НО идва Мангъров и казва - кислород и това е. Или поне така звучи, което е важното.
6145
10
11.11 2020 в 17:45
4164
9
11.11 2020 в 17:11
Ако слушаш аудио записа от интервюто, ще забележиш колко пъти журналистката прекъсва Мангъров с думите "да това го знаем".
Казвам ти това, защото е излишно да отбелязваш, че е прав че имунната система в крайна сметка е това което преборва вируса.
Това го знаем.
Но това е и маниера на Мангъров да представя всеизвестни истини, като неща, които само той разбира и целия свят е глупав и той е един неразбран гений и между тези очевидни и безкрайно банални истини (виж. труизми/truisms) да вмъква фрапантни измишльотини в подкрепа на своята агенда.
Това не е случаен похват - това е умишлена демагогия и интелектуална непочтенност.
Тръмп е друг добър пример за тази практика.
3092
8
11.11 2020 в 16:59
И плазмата помага в определени ситуации, и дексаметазонът, и ремдесивирът. Нито едно от трите не е гаранция за успех, и трите подобряват вероятностите за положителен изход в една или друга ситуация. Тъй че да се каже само кислород, е безотговорно. Най-малкото защото разликата между 80% и 100% летален изход са два спасени човешки живота на всеки десет. И тези 20% разбика се дължат не само на апаратно обдишване, а и на медикаментозно лечение. Преди да има протоколи с плазма, ремдесивир и т. н. видяхме колко помогнаха само респираторите в Италия.
А вчера Мангъров успя да изкритикува и колегите си от Света Ана, които, видиш ли, решили да "надупят" 17 годишно момче. Ма то те реаниматорите, пулмолозите в Света Ана сигурно нищо не разбират как се улеснява дишане. Дори само този вчерашен епизод е достатъчно красноречив.
11226
7
11.11 2020 в 16:55
4164
6
11.11 2020 в 16:49
В това интервю от Май той твърди, че смъртността (предполага се IFR - т.е. на база реално инфектирани) е 0.02% - 0.04%
https://bnr.bg/starazagora/post/101291790/smartnostta-ot-koronavirus-v-balgaria-e-004
А в това ново интервю от днес за което е тази статия, той твърди (17 min:30 sec), че смъртността е 0.3% - т.е. 10 пъти се е променила сметката му:
https://bnr.bg/horizont/post/101371664/doc-mangarov-covid-klinikata-e-palna
Може ли господина да уточни какво точно се разбира от "ниска смъртност". Примерно за грип се говори за смъртност (IFR) от 0.1%. Твърди ли сега господина, че Ковид е 3 пъти по-смъртоносен от грип?
(иначе за протокола 0.3% е оптимистична сметка, повечето статии по темата, които съм чел варират между от 0.3% до 1%)
6145
5
11.11 2020 в 16:24
...и по отношение на лечението е прав-нищо не помага,освен собствената ни имунна система....
.....а тази "цитокинова буря" не е нищо друго освен-ARDS...респираторен дистрес синдром при възрастни,който води до така нар.полиорганна недостатъчност с лечение-80% смъртност,без лечение-100% смъртност....Господ да ни е на помощ и дано Пфайзер по-скоро да пусне ваксината....
4164
4
11.11 2020 в 16:12
4164
3
11.11 2020 в 16:09
Има много натрупани въпроси на които трябва да отговори. Дали още смята, че Ухан е постигнат стаден имунитет, както твърдеше по всички медии още Март месец?
Дали все още счита за валидно разсъждение, че щом в даден ден има 10% позитивни от 2000 теста, това значи че ако направят 1 000 000 теста ще има 100 000 положителни? И ако да, важи ли това разсъждение и за сегашните 40%?
Или просто е било предната демагогия с която се опитва да внуши че вируса не е опасен и вече почти всички сме го преболедували без да разберем?
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара