"Завръщат се вируси, чието разпространение беше забавено заради COVID-19. Това се наблюдава не само в България, но и в цяла Европа.
Това каза по Нова телевизия главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. По думите му най-честите заразни болести, в този период, са намалели със 7 до 10 пъти.
"През последните две години, налагайки мерки, ограничихме разпространението на множество заразни болести, най-вече на респираторни. Чисто конкурентно, когато един вирус има потенциала да бъде епидемичен, той завзема терен и избутва всички останали", обясни той.
С отдръпването и по-лекото протичане на COVID-19 те се завръщат. По отношение на свинския грип, който беше засечен тази седмица, има циркулация, но по-разпространен е щамът, който очаквахме и е част от антигрипната ваксина. Който е успял да се ваксинира – може да бъде сигурен, че в голяма степен е предпазен, подчерта той.
В коментар за грипната епидемия, която се очаква през този зимен сезон, епидемиологът подчерта, че грипът не е безобидно заболяване.
Това, че е масово разпространен и всяка година се срещаме с него, не означава, че не трябва да му обръщаме достатъчно внимание. Разбира се, сравнение с коронавируса – по отношение на тежест, усложнения и смъртност – не може да става. Но при грипа голямо значение има какво е моментното състояние на организма. За един грипът ще мине като леко неразположение за ден-два. За друг може да се стигне до пневмония или менингит и дори хоспитализация, посочи доцент Кунчев.
Главният държавен здравен инспектор прогнозира, че евентуална грипна вълна може да ни засегне след празниците.
„Към момента в България имаме първите изолирани случаи, но сме далеч от някакви епидемични стойности. Те вероятно ще се случат след празниците, когато ще създадем условия за разпространение. И базирайки се на досегашната статистика в края на януари и първите седмици на февруари се очаква пикът на заразата”, каза доц. Ангел Кунчев.
Констатациите от форуми на ниво Европейски съюз и СЗО показват, че светът не беше подготвен за подобна здравна криза и в хода ѝ имаше много проблеми, каза епидемиологът в коментар за изводите от пандемията. Според него при следваща епидемия медицината ще е по-подготвена да реагира бързо с адекватни лекарствени средства, тъй като вече има утвърдени механизми за бързо производство, изпитвания и одобрение на нови медикаменти, без това да влияе на качеството и безопасността им.
В момента се разработва пандемичен договор, с който страните ще поемат определени ангажименти, за да бъдат създадени оптимални условия за реакция при следваща здравна криза, посочи главният държавен здравен инспектор.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-240
1
15.12 2022 в 10:45
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара