"Видях как Стойчо Кацаров еволюира, защото ранните му твърдения бяха, че няма такава пандемия. Надявам се, че ще се обърне към науката и няма да се поддава на политически внушения". Така пулмологът и бивш депутат от ДБ д-р Александър Симидчиев коментира избрания за служебен министър на здравеопазването.
"Всъщност накрая той започна да вижда реалните данни. Той е човек, който работи с данни и вижда страданието на хората, които бяха заразени", допълни Симидчиев.
Според него добър знак е, че в служебния кабинет има инфекционист, ръководил COVID-отделение.
Разчитам, че новият екип ще махне част от популистките решения ще остави тези, които наистина работят. Щабът фокусираше данните на едно място и беше консултативен орган. Доколко е бил ефективен ще покажат анализите на базата на какви данни какви решения са взети, кои решения работят при нас, защото не е тайна, че дисциплината у нас е по-ниска, има неспазване на мерките, допълни пулмологът.
Според него с управлението на пандемията трябва да се занимават хора, които си разбират от работата и вземат решения на базата на последните научни данни.
По думите на д-р Симидчиев не може да се говори за успешен "български модел" за справяне с пандемията, защото страната е втора по смъртност в Европа.
Какви са тенденциите в разпространението на вируса
Тенденциите са към затихване, но ако се погледнат нивата, до които сме спаднали, ще се види, че те са по-високи от нивата между двата големи пика и много по-високи отпреди втория пик, обясни специалистът и допълни, че все още има достатъчно много случаи на дневна база, за да не сме съвсем спокойни.
Притеснително е това, което се случва в Индия, Судан, Непал, въпреки че са много далече. Основната точка на пътуване между Индия и Европа е Анкара, а тя е много близо до България, затова е важно да се наблюдава какво се случва с щамовете, които може да влязат у нас. В момента във Великобритания нарастват случаите на индийския вариант - с 11% за съвсем кратко време, обясни д-р Симидчиев.
Днес поставените дози ваксини у нас вече надминаха 1 млн. Но това е само 1/6 от България, доста нисък процент в сравнение с други държави - смята пулмологът.
"Особеността на този вирус е, че той се опитва да се заиграва с нашата имунна система, в резултат на което след преболедуване невинаги се изгражда траен имунитет, който да предпазва за дълъг период напред, така че е възможно повторно боледуване", допълни той.
Според него трябва да се опитаме в рамките на тази нова реалност да възстановим икономиката, туризма, но това може да става само ако се опираме на науката. Да гледаме в света кои политики в битката с коронавируса успяват и да ги прилагаме - например, държави като Австралия, Нова Зеландия, дори Китай.
Възможно ли е ново затваряне
Зависи от това какво ще направи вирусът, а той има една-единствена цел - да живее чрез заразяване на нови и нови възприемчиви гостоприемници. Ако позволим това да се случва, няма да можем да се справим, отговори Симидчиев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)