След боледуване от Омикрон имунитетът срещу COVID-19 е по-слаб. Ако сте боледували от Делта, рискът да се разболеете отново от същия вариант в рамките на следващата година е много нисък. Омикрон създава по-слаб имунитет. Въпреки това преболедуването дава определена защита, ако сте ваксинирани.
Това обясни по Нова телевизия д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините и ръководител на лаборатория по инфекции на мозъка в Берн, Швейцария.
Вълната в момента нараства, но за щастие имаме Омикрон варианта, който протича по-леко. Носенето на маски в градския транспорт помага, защото намалява честотата на заразяване, каза още експертът.
Според него през есента няма да са необходими по-строги мерки, от носенето на маска, спазването на дистанция и дезинфекцията. "Не смятам, че това ще се случи, докато вирусът не мутира в по-опасен вариант", каза той.
По думите му всеки, който е с пълен ваксинационен цикъл и бустер, може да се счита за "почти изцяло защитен от тежко протичане".
Д-р Илиев посъветва хората, които не са си поставили бустерна доза, да го направят сега, докато има нова вълна на COVID-19, тъй като все още не е ясно кога ще бъдат одобрени адаптираните ваксини.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)