Висшият съдебен съвет (ВСС) създаде публичен регистър на посегателствата срещу независимостта на съдебната система. От днес той може да се види на сайта на съвета (вижте го ТУК).
В него са публикувани 36 декларации, становища, писма и решения от началото на 2018 г. до момента.
Последната е от 3 ноември, на съдийската колегия на ВСС, критикува остро изявление на председателя на НФСБ и зам.-председател на Народното събрание Валери Симеонов от края на октомври, в което той използва изрази като „позор за селски съд в Буркина Фасо“, „изключителен позор за съдебната система и екзекуция на закона“ по повод определение на Върховния касационен съд по гражданско дело № 1894/2020 г., по което Симеонов е страна.
Става дума за спор между него и Слави Трифонов. Преди три години „Шоуто на Слави“ излъчи репортаж, в който се казва, че в притежавания от Симеонов мотел „Козият рог“ са настанявани военни, за което е плащала държавата и затова зам.-шефът на парламента е в конфликт на интереси.
Лидерът на НФСБ заведе дело за непозволено увреждане срещу Трифонов и бТВ като поиска 30 000 лева обезщетение за неимуществени вреди. Две съдебни инстанции отхвърлиха иска му. Състав на ВКС с председател съдия Веска Райчева не допусна делото до касация, като прие в определението си от края на октомври, че фактите са коректно поднесени и е установено, че собственик на мотела е „Скат ООД“, а Валери Симеонов притежава 90% от фирмата и в „Козият рог“ наистина са били настанени военнослужещи. Зам.-председателят на парламента беше осъден да плати разноските по делото.
Регистърът е отговор на една от критиките към България в доклада за върховенството на правото на Европейската комисия от септември т.г., в който се казва, че има риск за съдебната независимост, което се доказва с множеството съдии, станали обект на атаки заради техни решения. В него беше отбелязано и че: „Цялостната структура на ВСС може да ограничи неговата способност да защитава съдебната независимост срещу натиск от страна на изпълнителната, законодателната, съдебната власт, включително и службата на главния прокурор и на самия ВСС“.
При обсъждането на изводите на ЕК кадровиците решиха да ѝ изпратят всички свои позиции в защита на независимостта. Наред с това явно са решили да създадат и регистър, коментира lex.bg.
Наред с декларациите и позициите в защита на съдии и прокурори, станали обект на медийна или политическа атака, в него е и решението на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет да поиска повече информация от Министерството на външните работи, главния прокурор и главния инспектор на ИВСС около казуса със съдия Андон Миталов. В началото на годината държавният секретар на САЩ Майкъл Помпео обяви, че има съмнения съдията от Специализирания наказателен съд да е участвал в корупционни действия.
По предложение на тогавашния правосъден министър Данаил Кирилов колегията образува дисциплинарно производство срещу Миталов, което все още не е приключило.
В регистъра е и обръщението на 11 бивши членове на ВСС, които искат оставката на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов заради заснетия музикален клип в Съдебната палата и признават, че са сгрешили с избора му.
В регистъра са и позициите на двете колегии и на Пленума на ВСС от 2018 г. по доклада за напредъка на България по Механизма за сътрудничество и проверка на ЕК, както писмото, с което кадровици отклоняват поканата да присъстват на общото събрание на СГС по повод избора на председател.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)