Върховната касационна прокуратура предостави информация за проверката на двама от списъка с 19 имена на премиера Кирил Петков, който министър-председателят предостави на държавното обвинение, и за които се твърди, че са извършили престъпления от общ характер.
Преди Коледа на 2021 г. прокуратурата съобщи, че за 8 души от списъка няма нищо компрометиращо, а за двама от тях пък, че липсва всякаква информация.
Двамата, за които днес ВКП предостави оскъдни и общоизвестни данни, са представени само с инициалите си - А.М. и В.Б, като вторият е санкциониран по глобалния закон "Магнитски". На тези критерии отговаря хазартният бизнесмен в изгнание Васил Божков.
От съобщението на ВКП става ясно, че прокуратурата огласява информацията, защото дължи отчетност на българското общество. Проверката е по реда на чл. 145 от Закона за съдебната система, който постановява, че прокурорът може да изиска документи и сведения, да назначи лична проверка, да възлага на други органи проверка, да изпраща материали по компетентност и т.н.
ВКП е получила данни от МВР, ДАНС, КПКОНПИ и НАП за двамата, ведно с медийните публикации, и те са изпратени на компетентните прокуратури. Подробности не се съобщават, освен известното до момента.
За Александър Манолев е установено, че в Софийската градска прокуратура се води досъдебно производство за укриване и избягване на данъчни задължения. Затова материалите са изпратени по компетентност в СГП за преценка за присъединяването им към доказателствената съвкупност по делото.
По-късно Манолев уточни за OFFNews, че му е наложена санкция по член 7031(с) от Закона за Държавния департамент, чуждестранните дейности и свързаните с тях бюджетни средства.
Спрямо Манолев Окръжната прокуратура-Благоевград е внесла в съда обвинителен акт за неправомерно получаване на средства от европейски фондове, уточняват от ВКП.
Името на Александър Манолев нашумя покрай скандала с луксозните къщи за гости, строени с пари по европроекти за селски туризъм, но използвани като частни имения. Антикорупционната комисия му наложи глоба за 10 хил. лв. КПКОНПИ откри, че докато е бил зам.-министър, той е участвал и в управата на Държавен фонд "Земеделие", който контролира средствата по програмата за селските райони. Манолев обжалва, а тричленен състав на Върховния административен съд отмени решението на Административен съд София – град, с което бе потвърден установеният от КПКОНПИ конфликт на интереси.
В мотивите на САЩ за санкционирането на Манолев се посочва, че е участвал "в корупционни дейности, които са подкопавали върховенството на закона и доверието на българското общество в техните демократични държавни институции и обществени процеси, включително използвайки политическото си влияние и длъжностни правомощия за лична изгода".
Васил Божков, който е с 19 обвинения, е привлечен като обвиняем по наблюдавани досъдебни производства от Специализираната прокуратура. Това е причината материалите от МВР, ДАНС, КПКОНПИ и НАП и медийните публикации, които го засягат, да бъдат изпратени в спецпрокуратурата, гласи съобщението.
ВКП обещава своевременна информация за следващите действия в хода на проверката.
"С цел обективност и информираност призоваваме представителите на медиите и българските граждани да се осведомяват за действията на прокуратурата от достоверни източници с оглед препятстване разпространението на невярна или манипулативна информация", се казва още в съобщението на ВКП.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)