ВАС отмени определение на Административния съд София - град и върна делото срещу строежа на пътна връзка "Кресна" - част от автомагистрала "Струма", за ново разглеждане. С отмененото определение на АССГ е оставена без разглеждане жалба на Сдружение за дива природа "Балкани" срещу писмо на министъра на околната среда и водите и е прекратено делото.
Предмет на производството пред АССГ е писмо на екоминистъра до шефа на Агенция "Пътна инфраструктура", в което е потвърдено, че не се изисква процедура по екологична оценка (ЕО) и оценка за съответствие (ОС) за проекта за доизграждане на пътен възел "Кресна".
В писмото е посочено, че за инвестиционен проект "Подобряване на трасето на Лот 3.2 на АМ "Струма" е проведена процедура по ОВОС, в рамките на която е извършена процедурата по ОС с предмета и целите на опазване на защитените зони от екологичната мрежа Натура 2000 и процедурата е приключила с решение на министъра на околната среда и водите през 2017 г. С него се одобрява осъществяването на инвестиционния проект. Отбелязано е също, че влязлото в сила решение по ОВОС е достатъчно основание за одобряване на проекта за ПУП-ПП.
Върховните съдии обаче не споделят извода на АССГ, че писмото е само едно становище като етап от цялостната процедура по изготвяне и приемане на изменението на ПУП. Становището по ЕО е крайният завършващ акт на едно специално нормативно регламентирано производство. Аналогично на правния статус на решението по ОВОС и на решението по оценката за съвместимост (ОС) по смисъла на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), за които по силата на закона е предвидено самостоятелно съдебно обжалване.
Екологичната оценка също е предмет на специална нормативна уредба в Глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и в Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми (НУРИЕОПП). Извършването на екологичната оценка е част от процедурата за изготвяне и одобряване на ПУП, като тя е част от устройствения план, съгласно чл. 125, ал. 6, изр. второ от ЗУТ. Правният ефект на становището по екологична оценка има характера на самостоятелно решение на административен орган, което рефлектира в правната сфера на възложителя, на лицата, чиито инвестиционни предложения са включени в изменението на плана, на засегнатата общественост, каквито в случая са жалбоподателите.
След като носи белезите на административен акт, становището по ЕО може да бъде предмет на съдебна проверка за законосъобразност по силата на чл. 120, ал. 2 от Конституцията на Република България.
По изложените съображения прекратителното определение следва да бъде отменено и делото да се върне за продължаване на съдопроизводствените действия, смята ВАС, а решението му е окончателно.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)