Върнатите от българските власти обратно в Турция мъже не са поискали политическа закрила у нас. Това стана ясно на извънреден брифинг на Гранична полиция по повод появилата се в турски медии информация за екстрадирането на седем души.
Турските власти ги подозират във връзки с движението на живеещия в САЩ ислямистки проповедник Фетхуллах Гюлен. Мъжете са заловени при опит да преминат нелегално от България в Румъния през ГКПП „Дунав мост”.
На 15 октомври мъжете са върнати обратно в Турция през ГКПП „Капитан Андреево”. Информацията не беше оповестена от българските власти и за случая се разбра от медии в Турция.
Според Гранична полиция мъжете са върнати по спогодба за реадмисия между България и Турция, която е в сила от 2014 г. Задържаните турци на два пъти са нарушили закона, като един път са преминали на българо-турската граница и са направили втори опит да прекосят границата с Румъния.
От Гранична полиция подчертаха, че това дали са привърженици на Фетхуллах Гюлен е в процес на доказване.
На чуждите граждани е бил осигурен преводач. Не е ясно дали на срещата им с властите са присъствали неправителствени и правозащитни организации.
След като случаят беше оповестен от медиите, от Гранична полиция обясниха, че от началото на 2016 г. до сега има 72 турски граждани предадени на Турция и 194 на Гърция. Анатоли Загоров от Център „Реадмисия“ обясни, че при последния случай от 14 октомври турските граждани не са могли да докажат влизането си в страната и им е наложена мярка за принудително отвеждане на границата на България, като тя изпълнена след 24 часа от полицейското им задържане.
„Споразумението за реадмисия е за обратно приемане на незаконно пребиваващи граждани, т.е. граждани на трети страни, които са влезнали незаконно от територията на Република Турция в територията на Република България“, заяви той и уточни, че те могат да се връщат, когато притежават валиден документ за пътуване или лична карта. Загоров поясни, че 7-те турски граждани са притежавали лични документи.
Предаването на турските граждани обратно на властите в южната ни съседка идва на фона на случая "Бююк", при който МВР предаде турски гражданин, поискал убежище. По признанията на вътрешния министър Румяна Бъчварова случаят е "притеснителен в човешки план", но не могат да се правят изключения по отношение на нелегално влизащи в страната. След като случаят отново стана известен чрез медиите в Турция, от МВР в София обясниха, турчинът е задържан само ден след издаването на заповедта за принудителното му извеждане от страната. От вътрешното ведомство тогава обясниха, че връщат Бююк в родината му.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10538
1
18.10 2016 в 13:24
Да не би да са били "честни бизнесмени"? Инвеститори?
С тях ли се хвали божо пернишкото добиче?
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара