Върховна административна прокуратура (ВАП) възложи на министъра на околната среда и водите да наложи наказания за открити нарушения при проверки на мини и хвостохранилища.
Във ВАП е образувана преписка по информация в медиите, в която се цитират данни за замърсяване с цианид на водите на реките Юговска и Чепеларска от оловноцинкова мина. На тази основа от ВАП са възложени проверки на министъра на екологията и на министъра на енергетиката за спазването на правилата в минната индустрия от всички лица и обекти в страната - мини, рудници, хвостохранилища, шламохранилища, насипища (табани), язовирни стени (бентове и т. н.), за да не се допуска увреждане на околната среда.
"Във връзка с изложение на Басейнова дирекция за управление на водите /БД/, затова че правната уредба не дава възможност да се оценяват получени резултати за замърсители, в изпълнение на конституционния прерогатив на прокуратурата да следи за спазване на законността, в защита на държавния и обществения интерес и на основание чл.145, ал.1, т.6 ЗСВ, министърът на околната среда и водите е сезиран за преценка за внасяне на нормативни промени в издадената от него Наредба № Н-4 от 14.09.2012 г. за характеризиране на повърхностните води, респ. иницииране на промени в Наредба за стандарти за качество на околната среда (СКОС) за приоритетни вещества и някои други замърсители, приета с ПМС", се казва в съобщението на прокуратурата.
В акта на ВАП е включена и необходимостта от преценка за налагане освен на санкции, и на принудителни административни мерки (ПАМ) при административни нарушения, свързани с опазването на околната среда.
В изпълнение ВАП е уведомена от министъра на околната среда и водите за даване на допълнителни указания до РИОСВ и до БД за изясняване на изискуемия начин на работа при определяне на показатели за изпитване на проби повърхностни и отпадъчни води и от изтичащи води от закрити рудници - дренажни/руднични/скатни и др. води.
ВАП е уведомена и че в момента се провежда процедура по изменението на Наредба № Н-4, както и за предпоставките за налагане на ПАМ.
В обобщаващия документ, предоставен от МОСВ на ВАП, са описани случаи на неспазване на закона - превишаване на СКОС по цинк, мед, манган, желязо и алуминий от „Горубсо- Кърджали“ АД, хвостохранилище Кърджали 1 и хвостохранилище Кърджали 2 към Обогатителна фабрика, гр. Кърджали. Регистрирано е превишаване на СКОС по показател манган в р.Реджепа и р.Тарла дере, и превишаване по цинк в р.Циганска, в р.Соколица превишаване на СКОС по показатели манган, алуминий и електропроводимост от депо за неопасни отпадъци „Насипище Медникарово“, общ. Гълъбово към „МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК” ЕАД, гр.Раднево. Превишаване на СКОС по показател манган, желязо, алуминий има и в яз. „Пет могили“ и в яз. „Гипсово“, в яз. „Пет могили“ - превишаване на СКОС по живак, в р.Овчарица превишаване на СКОС по електропроводимост, желязо, манган и алуминий от депо за неопасни отпадъци „Обединени северни насипище“ към „МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК” ЕАД, гр.Раднево, превишаване на стандартите за качество за добро състояние по активна реакция pH и електропроводимост на депо за неопасни отпадъци“ /шламохранилище/ на „Брикел“ ЕАД, гр.Гълъбово.
Сред получените материали не се съдържа информация за предприемане на мерки за реализиране на административнонаказателната отговорност в последните случаи, поради което в изпълнение на конституционните правомощия на прокуратурата да следи за спазване на законността, в защита на държавния и обществения интерес и на основание чл.145, ал.1, т.5 от ЗСВ е ангажиран министърът на околната среда и водите да прецени предпоставките за това.
От МОСВ са представени конкретни резултати и от проверките на ликвидиран рудник „Саже“, с. Сърница, общ. Минерални бани, обл. Хасково, и ликвидиран рудник „Звездел“, с. Звездел, общ. Крумовград, обл. Кърджали. За първия обект се установява ниска стойност за активна реакция pH и много високи стойности, превишаващи многократно стандартите за качество по показатели електропроводимост, кадмий, олово, никел, цинк, мед, желязо, манган и алуминий.
За втория рудник в хода на извършената проверка в пункт „Коджа дере“, преди вливане на дренажни води от рудник „Звездел“ е констатирано превишаване на СКОС по цинк и кадмий. В пунктовете „Повърхностни (дренажни води) от рудник „Звездел“, вливащи се в „Коджа дере“ и „Коджа дере“ след вливане на 8 дренажни води от рудник „Звездел“ се установява превишаване на СКОС по показатели електропроводимост, кадмий, олово, цинк, мед, манган и алуминий. Двата обекта са без оператор.
Тези данни са изпратени на окръжните прокуратури Хасково и Кърджали, които разполагат с правомощията да се установи изпълнението на задълженията от областните управители в такива случаи, съгласно Закона за подземните богатства за внасяне на искания за утвърждаване на план за собствен мониторинг и за упражняване на мониторинг и контрол върху закритите минни съоръжения съвместно със съответната РИОСВ.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2910
1
19.08 2020 в 16:19
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара