Стоян Мавродиев и Румен Гайтански-Вълка са обвинени за присвояване от ББР в големи размери

Според зам. градския прокурор Деян Захариев е възможно обвинението да прерасне в пране на пари

Даниела Добрева 15 август 2024 в 14:39 7989 5

Зам. градските прокурори на София Деян Захариев и Десислава Петрова

Снимка Стоп кадър БНТ

Зам. градските прокурори на София Деян Захариев и Десислава Петрова дават разяснения по делото.

Софийската градска прокуратура ще повдигне обвинения за присвояване в особено големи размери на сочения за близък до Ахмед Доган бизнесмен Румен Гайтански-Вълка, бившия управител на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев и Иван Георгиев, представителя на дружеството, усвоило кредита от 150 млн. лв. от ББР - "Роудуей кънстракшънс". Обвиненията срещу тримата все още не са повдигнати, тъй като Гайтански и Мавродиев не са открити. Задържан е само Иван Георгиев за срок от 24 часа.

Това обяви зам. градския прокурор Десислава Петрова, която заедно с другия зам. Деян Захариев даде разяснения по разразилия се скандал след вчерашната показна операция на МВР, Комисията за противодействие на корупцията и прокуратурата. По-късно стана ясно, че банката може да си върне една съвсем малка част от дълга - 5 млн. лв.

Гайтански и Георгиев са привлечени като съучастници - единия като помагач, другия като подбудител. Все още обвиненията срещу двамата не са задочни, защото трябва да бъде изпълнена законова процедура за щателното им издирване, стана ясно от обясненията на прокурорите.

Според Захариев не е изключено в даден момент на тримата да се повдигне обвинение за пране на пари. 

Каква е хронологията на събитията

Делото за отпуснатия кредит от 150 млн. лв. от ББР е образувано в края на октомври 2022 г. по повод сигнал от 2019 г. Разследването за престъпление по служба е възложено първоначално на ГДБОП, които са отправили предложение към ДАНС да бъде възложено на следовател. След проведено разследване с постановление от май 2023 г. наказателното производство по делото е било прекратено, тъй като наблюдаващият прокурор е приел, че не са налице доказателства за престъпление по служба.

Постановлението е потвърдено изцяло от Софийската апелативна прокуратура. При последващ контрол от Върховната прокуратура е потвърдено, че няма доказателства за престъпление по служба, но са констатирани пропуски в разследването, тъй като не са били изследвани връзките между дружествата.

През януари 2024 г. постановлението на СГП е било отменено и делото е върнато на наблюдаващия прокурор за продължаване на разследването. Той е дал указания незабавно и е пратил делото за изпълнение на следовател, който е предприел съответните действия -  разпитани са свидетели, изискана е допълнителна документация от ББР, териториалните дирекции на НАП и пр. 

След промените в законодателството, свързани с Комисията за противодействие на корупцията, досъдебното производство е иззето от следователя и е възложено на инспектор от КПК.

Въз основа на всичко това е било преценено, че е необходимо да се предприемат действия по претърсване на множество адреси в София и Кърджали с 26 разрешения на СГС. Прибрани са документи и три луксозни автомобила - Ролс Ройс, Мерцедес и Бугати, обясни Десислава Петрова.

Какво следва

Ако доказателствата бъдат приети от съда, за това престъпление е предвидено наказание между 10 и 20 г. затвор, обясни Захариев. 

"Предвижда се и конфискация на част или цялото имущество. Дори и към настоящия момент продължават да се събират доказателства. Следва да се анализира дали има и съпричастност към присвояването и от други длъжностни лица от ББР", уточни прокурор Деян Захариев.

Призиви

Прокурор Десислава Петрова призова за ненамеса на политиката в работата на прокуратурата, за да си свърши работата държавното обвинение. 

"Прокуратурата не се съобразява с политическия тайминг, натискът върху съдебната власт, включително чрез внушения, да съобразява поведението си с политическите стремежи, е политическа намеса в нашата работа", коментира тя, без да уточнява кой притиска прокуратурата. Само каза, че са се появили "множество политически коментари". 

    Даниела Добрева

    Даниела Добрева е журналист в OFFNews от 2019 г. Кариерата си започва преди повече от 30 г. Работила е на различни позиции в националните вестници "Новинар", "Монитор" и "Сега".

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    1000

    5

    Pravda

    15.08 2024 в 21:49

    Съд Затвор и конфискация на цялото им имущество на тях и на цялото им семейство и не са само те

    890

    4

    Constanza

    15.08 2024 в 17:07

    Да се правят на достойни и да ни уверяват, че е добре никой да не им се бърка в работата, е безполезно. Репутацията им отдавна е на дъното.

    11850

    3

    klimt

    15.08 2024 в 16:41

    А защо премъдрия прокурор забравя ВладиГоранов,шеф на Мавродиев,лидер на МДОС и т.н. и т.н.

    1000

    2

    gun

    15.08 2024 в 16:27

    Вълка не знам, но Мавродиев няма да има щастлив живот. Да се криеш цял живот - това го могат някои от лошите. На тях не им пука за нищо, включително за собствения им живот. Но дребно човече като Мавродиев какво ще прави криейки се по света с няколко десетки милиона? Той изглеждаше наказан от Господ още като шеф на КФН, но тепърва ще има цял живот да се буди в пот нощем, жал ми е за него.

    2114

    1

    Mateevk

    15.08 2024 в 15:20

    Прокуратурата не се съобразява с никакъв тайминг. Тя си има свой собствен такъв. За нея е нормално да превежда 200 страници от испански 2 години и да се чуди 5 години къде е проблема да дадеш 150 млн. държавни пари без обезпечение, които не се връщат. И това е само позволеното да излезе от "тайминга"" на прокуратурата. Колко още има на изчакване...
     
    X

    Историята на Сирия - страната, която всички искат да контролират