Собственикът на балона: Парашутистите са допуснали грешка

Окръжният съд в София освободи Веселин Христов под гаранция от 10 000 лв.

OFFNews 26 октомври 2024 в 13:30 9867 4

Веселин Христов

Снимка БГНЕС/Антон Станков

Веселин Христов

Окръжният съд в София пусна под гаранция от 10 хиляди лева Веселин Христов след инцидента с балона край Литаково. По думите на обвинения парашутистите са допуснали грешка.

"Аз като пилот на балон на съм позволил да се случи нищо. Момчетата са скочили и те са допуснали грешка", заяви Христов. 

На 23 октомври при скок с парашут от балон с горещ въздух загина Михаил Стойчев, а Георги Пелтеков пострада сериозно.

Веселин Христов е обвинен за причиняване на смърт по непредпазливост и за причиняване на телесна повреда по непредпазливост при управление на балон без документи, без регистрация и удостоверение за летателна годност, без издаден лиценз за правоспособност и в нарушение на Закона за гражданското въздухоплаване.

По-рано тази седмица от Окръжната прокуратура в София съобщиха, че собственикът на балона осъждан е 5 пъти, за последно през 2018 г. - за кражба, ПТП и наркотици.

Според защитата инцидентът е станал след скачането от балона. Двамата мъже са имали опит, били са екипирани.

Парашутите и на двамата са намерени отворени. Това явно не е станало на необходимата височина и достатъчно време преди приземяването, посочи защитата.

Става дума за две различни дейности - управление на балон и на парашут. У нас липсва режим за сертифициране. Стойчев още преди няколко години е започнал опити да регистрира дейността си, казаха адвокатите на Христов.

Пред съда Христов каза, че е направил всичко възможно, за да регистрира дейността, дори с други негови колеги искали България, по подобие на Кападокия, да предлага услугата на желаещи.

Решението на съда не е окончателно.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    510

    4

    Деспин Митрев

    27.10 2024 в 22:05

    Лицензите и регистрациите на ултралеките В САЩ се въртят около отговорността, при нанесени щети. До 120кг едноместен по принцип не изисква регистрация - НО, ако искаш да летиш от летище, летището иска застраховка - кой ще плати, ако нацелиш самолет? Застрахователят пък иска регистрация - иначе какво застрахова - как да разпознае, че това е застрахованият апарат. Сега ми е интересно, ако Веката бе лицензиран, балонът бе регистриран и в летателна годност, И ЗАСТРАХОВАН - ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ ЩЕШЕ ЛИ ДА ПЛАТИ, или щеше да каже - балонът не е участвал в катастрофата, пилотът му също, застрахователят на парашута(или парашутиста) трябва да плати. Ясно е, че трябва да се ограничи до минимум смъртността и травматизма във всички спортове, аз обаче съм убеден, че държавата работи в обратна посока, на принципа - повече забрани, по-големи глоби, по-пълни джобове на некои другари-измекяри. Да регистрираш експериментално ВС е някакъв ужас - все едно регистрираш пътнически самолет!

    -60

    3

    офф бее

    26.10 2024 в 21:17

    Опитайте се да изкарате курс и да получите лиценз в Бг - няма да стане! Пилота има вина само за това, че е летял без лиценз, но и братята Райт са нямали лиценз...
    За протокола - имам към 200 скока и съм нелицензиран пилот на балон!

    1000

    2

    Strike

    26.10 2024 в 16:38

    Ами не е прав. Щом не е получил лиценза, значи не е одобрен и следователно не може да дава балона за ползване. Какви са причините за това, е съвсем друг въпрос.

    925

    1

    ешо

    26.10 2024 в 15:39

    прав е собственика на балона

     
    X

    Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите