Столична община трябва да ограничи превишените норми на ФПЧ10 до 35 дни в годината. За целта тя трябва да преустанови бездействието си и да предприеме мерки - постоянни и временни, сред които спиране на най-замърсяващите коли и ограничаване на определени горива.
Това реши Софийски градски съд по делото, което "Група за чист въздух" заведоха срещу общината, като искаха тя да бъде осъдена да преустанови замърсяването на въздуха в столицата и да се установи неефективната ѝ реакция в периода 2015 г. – 2017 г. Делото се проточи повече от 4 години, тъй като трима съдии се отведоха и ход му беше даден едва през 2019 г. от съдия Албена Ботева, припомня Лекс.
Мерките за ограничаването на мръсния въздух трябва да са: въвеждане на стимули за използване на незамърсяващи методи за отопление; оценка на мерките с транспорта – дали обществените транспорт е станал по-привлекателен за софиянци и ако не – защо. Дали хората използват по-често транспорта и ако не е така, защо се е случило; изграждане на етажни паркинги в жилищните и търговските зони и увеличаване на наличните буферни паркинги; изграждане на цялостна свързана велосипедна мрежа, която да позволява лесно и безопасно придвижване между отделните квартали, анализ на възможностите за изграждане на паркове в териториите с наднормено замърсяване и/ или зелени стени; анализ по какъв начин градското планиране влияе на качеството на въздуха.
До една година от влизане на решението в сила общината трябва да започне да прилага мерки за временните ограничения в случаите на замърсяване с ФПЧ10, като трябва да приеме и правила за въвеждането им.
Решението СГС не е окончателно и общината може да го обжалва пред Софийския апелативен съд.
През май Столична община представи нова комплексна програма за качеството на въздуха в София, а от За Земята заедно с група граждани подадоха жалба до съда срещу нея. "Тя и планът за действие към нея не гарантират, че мерките и заложеният бюджет ще доведат до постигане на законовите норми за въздуха, амбициозно обещано от Столична община за 2024 г., и така на гражданите ни е нарушено правото на чист въздух", обявиха тогава еколозите.
Днес от сдружение "За Земята" обявиха, че заедно група граждани внасят жалба срещу отказа на Административен съд - София град (АССГ) да разгледа по същество жалбата им срещу Програмата за качество на въздуха на София, като се обръщат към по-висша инстанция - Върховния административен съд.
"Програмата за качество на въздуха е инструментът, който трябва да осигури постигане на нормите за чист въздух в София в най-кратък срок. С отказа си от правосъдие, българският съд лишава жителите на София от възможността да упражнят контрол върху решенията на общината. А именно това са хората, които понасят последиците от дългогодишното несправяне с мръсния въздух в столицата ни," коментира адвокат Регина Стоилова, която представлява жалбоподателите.
Напомняме, че България и Полша са единствените държави-членки в Европейския съюз, в които съдилищата не признават правото на гражданите и неправителствените организации да оспорват програмите за качество на въздуха, пишат още от За земята.
Позиция на Столична община:
С решението на Софийския градски съд от 8.11.2021 г. по колективния иск срещу Столична община за превишение на нормите на фини прахови частици, съдът признава част от исканията на жалбоподателите, а в друга част изцяло ги отхвърля, потвърждавайки предприетите от общината действия за подобряване на качеството на въздуха.
Съдът отхвърля изцяло твърденията на жалбоподателите, че от 2017 г. до момента Столична община е бездействала и не е приет оперативен план с мерки за намаляване на рисковете от превишения на нормите за качество на въздуха. С решението на съда се отхвърля и твърдението, че Столична община не е изпълнявала задължението си да информира обществеността относно качеството на атмосферния въздух. Съдът отхвърля и твърдението, че Програмата за управление на качеството на атмосферния въздух на Столична община не отговаря на законовите изисквания. Отхвърлено е и твърдението, че от 2017 г. до момента общината е бездействала и не е предприела ефективни мерки и действия за опазване на качеството на въздуха за нормите на ФПЧ 2,5.
В частта, в която са приети исканията на жалбоподателите, Столична община вече е предприела описаните от съда мерки. На първо място, по отношение на искането за въвеждане на стимули за незамърсяващи методи на отопление, Столична община от няколко години изпълнява първата и най-голяма програма за безплатна подмяна на стари печки на дърва и въглища на домакинствата с екологични форми на отопление. Само до края на тази година Столична община ще монтира над 1100 екологични уреда за отопление, които заменят стари замърсяващи печки. Програмата, финансирана с европейски средства, продължава и през следващата година.
На второ място, в посочения в съдебното решение срок, Столична община реализира най-мащабната програма за модернизация на градския транспорт. В периода е пусната в експлоатация третата линия на метрото, обновени са 90% от автобусите на градския транспорт с нови ЕВРО6 и се реализира програма за закупуване на електробуси (над 60 вече са доставени в София)
В последната година Столична община изпълни и постановеното в решението на съда искане за изграждане на нови буферни паркинги. Вече работят 3 нови паркинга по третата метролиния, както и един допълнителен по първа линия. Столичен общински съвет одобри и програма за изграждане на етажни паркинги в кварталите, като в процес на одобрение са три проекта в „Надежда“, „Студентски“ и „Слатина“. Столична община изпълнява и специална програма за облагородяване на „кални точки“ в кварталите, като през тази година са реновирани 48 такива места.
Столична община завършва и проекта и Наредба за въвеждане на зони с ниски емисии, за което с решението на съда се постановява 6 месечен срок. Съгласно Закона за чистотата на атмосферния въздух срокът за приемането й е януари 2022 г. Столична община е готова с въвеждането на две нискоемисионни зони, които са и технически обезпечени.
Вследствие на предприетите мерки от страна на общината, в последните 3 години няма превишение на средногодишната концентрация на ФПЧ10.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара