За втори път в рамките на по-малко от половин година Варненският окръжен съд върна внесения от прокуратурата обвинителен акт за замърсяването в продължение на месеци на Варненското езеро от отпадни води от спукана канализационна тръба.
Този път пред съда като обвиняем се изправи единствено бившият кмет на Варна Иван Портних. С постановление от март тази година прокуратурата раздели материалите от досъдебното производство спрямо другите двама обвиняеми по делото и ги изпратила по компетентност на Администрацията на европейските делегирани прокурори у нас.
Препоръката за това е от предходното разпоредително заседание на окръжния съд.
Тогава магистратите във Варна върнаха обвинителния акт за замърсяването на Варненското езеро от тръбата заради неясноти, непълнота и противоречия, които са ограничили правото на защита на подсъдимите – нещо, с което се съгласиха и от прокуратурата във Варна.
Освен това в хода на досъдебното производство са били нарушени и правата на пострадалите – първо разследващите не са установили кои са ощетените, те не са били призовани, за да им бъде дадена възможност на упражнят правата си.
Обвинителният акт за замърсяването на Варненското езеро от тръба на канализацията беше внесен в съда след години очакване в началото на декември 2023 г. На Портних се търси наказателна отговорност, че е допуснал да бъдат замърсени морските води, което е довело до немаловажни вреди на околната среда.
За изтичането на канализационните води и замърсяването на Варненското езеро администрацията на бившия кмет и той самият мълчаха повече от осем месеца през 2019 и 2020 г. През това време във Варненското езеро се изляха над 3 млн. куб. м фекални води, а промяната в цвета на водата беше видима и от въздуха.
За това престъпление Наказателният кодекс предвижда затвор от 2 до 8 г. и глоба от 10 000 до 50 000 лв.
На бившия кмет на Варна е повдигнато обвинение, че като длъжностно лице не е положил достатъчно грижи за ръководенето, управлението на възложената му работа и от това е последвала значителна повреда в особено големи размери, представляваща особено тежък случай. За това той може да получи от 3 до 10 г. затвор.
Обвинителният акт е внесен във Варненския окръжен съд на 4 декември 2023 г. Самото досъдебно производство беше образувано през 2020 г. от Националната следствена служба.
На днешното разпоредително заседание внесеният граждански иск от Община Варна за нанесени вреди, вследствие на извършените престъпления, не беше допуснат за съвместно разглеждане. Според съдебния състав, предвид фактическата и правна сложност на делото, разглеждането и на гражданския иск би забавило и затруднило съдебното производство. Внесените в съда материали от разследването са 55 тома.
Тричленният съдебен състав прие единодушно днес, че държавното обвинение отново не е изпълнило указанията на съда от предходното разпоредително заседание, провело се на 14 февруари тази година. И в новия обвинителен акт отново са допуснати съществени, но отстраними процесуални нарушения – противоречия между фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и неговия диспозитив. Съдът прецени, че съществено нарушение представлява и разминаването в предявеното обвинение на Иван П. в досъдебното производство с това, което е посочено в сега внесения обвинителен акт. Това е ограничило възможността му да се защитава ефективно.
В резултат съдът прекрати съдебното следствие и върна делото на прокуратурата за поредно отстраняванe на допуснатите нарушения.
Определението може да бъде обжалвано в 7-дневен срок.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22258
2
27.06 2024 в 07:50
100
1
26.06 2024 в 16:56
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир
Километрично задръстване на магистрала ''Тракия'' в посока Бургас