Министерството на правосъдието предлага промени в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), които заедно с поправки в Административнопроцесуалния кодекс (АПК) и Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), са насочени към използването на видеоконфернтна връзка в гражданския, административния и наказателен процес. Измененията ще облекчат работата на съдебната система и ще намалят разходите по делата.
В момента съдебните производства по граждански и административни дела обичайно се извършват в съдебните зали в присъствието на участниците в процеса.
В НПК се разширява възможността за използване на видеоконференцията при отделни действия по разследването и съдопроизводството, при които участниците се намират на различни места у нас или в чужбина. Това ще направи по-гъвкаво досъдебното производство.
Промените в ГПК, АПК и НПК в областта на видеоконференцията са обусловени от необходимостта от ускоряване на делата и намаляване на разходите покрай тях.
Така дистанционно ще могат да се правят устен превод и събиране на доказателства в гражданските съдопроизводства. Ще има възможност за използване на видеоконференция при изслушване на страна, разпит на свидетели и вещи лица и в административния процес. Видеоконференция ще може да се ползва и при разглеждане на предложенията или молбите на осъдени за предсрочно освобождаване.
Измененията ще модернизират съдебната система и ще подобрят нейната достъпност чрез възможностите на новите технологии, както и ще доближат този процес към правилата, използвани в другите държави членки на Европейския съюз.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България