Основната заплата на членовете на Висшия съдебен съвет и на главния инспектор, които са с изтекъл мандат, на председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд, както и на главния прокурор и на шефа на Националната следствена служба, надхвърли 10 000 лв. - тя става 10 194 лв.
Това следва от данните на националната статистика за средната брутна месечна заплата през последното тримесечие на миналата година, съобщи "Лекс".
Но това не е всичко. Когато се добавят процентите за прослужено време, възнагражденията набъбват на 14 272 лв.
Членовете на ВСС, шефовете на ВКС и ВАС, главният прокурор и директорът на НСлС получават 90% от заплатата на председателя на Конституционния съд, която се формира като средноаритметично от заплатите на президента и председателя на парламента. Според Закона за съдебната власт главният инспектор получава колкото член на ВСС.
Според данните от НСИ през декември 2022 г. средната работна заплата в обществения сектор е била 2127 лв. Което значи, че ако имаше действащ парламент, депутатите биха получавали 6381 лв. основно възнаграждение, а председателят на НС – 9891 лв.
Заплатата на президента съответно става 12 762 лв., а на председателя на КС – 11 327 лв.
Същевременно най-ниската заплата в съдебната система – на младшите магистрати, от 1 януари 2022 г. е 2992 лв. Засега обаче техните възнаграждения и тези на съдиите, прокурорите и следователите не могат да бъдат увеличени, защото бюджет за 2023 г. не е приет, а се разходват средства месец за месец на базата на бюджета за 2022 г.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България