Основната заплата на членовете на Висшия съдебен съвет и на главния инспектор, които са с изтекъл мандат, на председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд, както и на главния прокурор и на шефа на Националната следствена служба, надхвърли 10 000 лв. - тя става 10 194 лв.
Това следва от данните на националната статистика за средната брутна месечна заплата през последното тримесечие на миналата година, съобщи "Лекс".
Но това не е всичко. Когато се добавят процентите за прослужено време, възнагражденията набъбват на 14 272 лв.
Членовете на ВСС, шефовете на ВКС и ВАС, главният прокурор и директорът на НСлС получават 90% от заплатата на председателя на Конституционния съд, която се формира като средноаритметично от заплатите на президента и председателя на парламента. Според Закона за съдебната власт главният инспектор получава колкото член на ВСС.
Според данните от НСИ през декември 2022 г. средната работна заплата в обществения сектор е била 2127 лв. Което значи, че ако имаше действащ парламент, депутатите биха получавали 6381 лв. основно възнаграждение, а председателят на НС – 9891 лв.
Заплатата на президента съответно става 12 762 лв., а на председателя на КС – 11 327 лв.
Същевременно най-ниската заплата в съдебната система – на младшите магистрати, от 1 януари 2022 г. е 2992 лв. Засега обаче техните възнаграждения и тези на съдиите, прокурорите и следователите не могат да бъдат увеличени, защото бюджет за 2023 г. не е приет, а се разходват средства месец за месец на базата на бюджета за 2022 г.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)