Разследването за пране на пари, добило популярност в обществото като "Барселонагейт", се е водило неритмично, като се установяват периоди от по 2-3 месеца, в които не е вършено нищо. За сметка на това след 15 май 2023 г. прокуратурата проявява завидна припряност. Прокурорът по делото е забавил изпращането на превод на документи с пет месеца, а целият превод е ставал на етапи с отделни постановления и е продължил 1 г. Освен това е направен от един и същи човек.
Това е един от резултатите от назначената от временно изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов, обявени днес от държавното обвинение. Екипът от прокурори е успял да провери досега 55 от общо 83 неприключени и спрени досъдебни производства за престъпления от общ характер, извършени от съдии, прокурори и следователи, от други лица с имунитет и членове на Министерския съвет. От съобщението става ясно още, че нарушения в срочността и ритмичността има в още 7 от проверените производства и те са извършени от трима наблюдаващи прокурори - двама от Софийската градска прокуратура и един от Военно окръжна прокуратура София. Те са извършили дисциплинарни нарушения.
През първите осем месеца от образуването на досъдебното производство по "Барселонагейт" са проведени единствено 4 разпита на свидетели, като в един от случаите протоколът е изготвен в нарушение на НПК, изискани са еднократно документи и е възложен превод на постъпили материали.
Назначена е финансово-счетоводна експертиза, въпреки липсата на приобщени по делото счетоводни документи и разкрита данъчна и банкова тайна. Поради това и вещите лица не са могли да изготвят заключение по назначената експертиза, съобщават от обвинението.
Големи забавяния на разследването се констатират и при възлагането на преводи. Особено фрапиращо е допуснатото забавяне при възлагането на превод на получени на 7 юли 2022 г. от Кралство Испания документи. След цели пет месеца започва изпращането на документите за превод като това става на етапи и с 10 броя отделни прокурорски постановления.
"Въпреки ползването на преводаческа агенция и необходимостта от извършването на превод от европейски език (испански), същият е възлаган на един и същ преводач", констатира проверката.
Резултатът - преводът на документите от Испания е бил готов в цялост близо една година по-късно.
За сметка на допуснатото забавяне, след 15 май т.г., в рамките на само месец и половина са разпитани 17 свидетели, назначени са две компютърно-технически експертизи, извършени са претърсвания и изземвания, отправени са искания за разкриване на банкова, данъчна, осигурителна информация, както и е отправено предложение за снемане на имунитет на народен представител.
Искането за сваляне на депутатската защита на лидера на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов, който е в центъра на скандала, бе отправено към Народното събрание от отстраненият от Висшия съдебен съвет главен прокурор Иван Гешев. В началото Борисов категорично отказа да се откаже от имунитета си доброволно, отказа и ДНК експертиза за евентуално бащинство, защото за чужди деца ДНК не дава, но по-късно все пак подаде заявление за отказ от имунитета си.
Съмненията са, че къщата в Барселона, в която доскоро живееше бившата манекенка Борислава Йовчева с детето си, е купена чрез престъпление. Самият Борисов винаги е отричал да има нещо общо с манекенката и изобщо със случая.
Вчера обаче Иван Гешев обяви следното пред БНР:
"Ако бях останал главен прокурор, всичко щеше да се довърши. Те знаят това, обединиха се, Борисов се скри зад имунитета си и може би зад жени и деца, което е срамно и показва липса на мъжество."
По-малко от 24 часа след изказването му Сарафов обяви първата порция от проверени досъдебни производства.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Тръмп: Мигрантите внасят лоши гени в САЩ
мнение от IP
''Не с оръжие и кръв, а със саботажи''. Ивелин Михайлов обяви модерна революция
sparebits
Стрелба по партиен офис в Русе
Д-р Мазникуров
Борел: Спрем ли да помагаме, Путин ще победи Украйна за 15 дни