Практика е партиите да не изпълняват политическите си платформи в областта на правосъдието. Този извод се налага от проучване, направено от Сдружение „Център за законодателни оценки и законодателни инициативи“.
Проучването обхваща 7-годишен период и четири правителства, като е направен анализ на платформите на партиите в частта с правосъдната система. То е финансирано от ЕС чрез ЕСФ и с национално съфинасиране.
Политическата програма на мнозинството от 41 Обикновено Народно събрание при първия мандат на ГЕРБ с премиер Бойко Борисов се отличава с абстрактно заложени приоритети, предлагане на решения за несъществени или несъществуващи проблеми, както и с явната липса на експертиза за решаване на истинските предизвикателства пред органите на съдебната власт, посочват авторите на изследването.
От заложени четири цели в областта на правосъдието в мандата на 41 парламент има само една, която е частично изпълнена, като останалите не са. В графата "неизпълнени" попадат целите, свързани с бързината и качеството на правораздаването, намаляване броя на осъдителните присъди срещу България в съда в Страсбург и свързаните с препоръките на Европейската комисия.
Сред неизпълнените цели са изработването на нов Наказателен кодекс в рамките на мандата, а внесените промени в НПК не засягат правомощията на съда и прокуратурата в достатъчна степен. В него липсват норми, които да предоставят по- голяма оперативност на разследващите. Липсват данни да осъществен мониторинг и контрол на качеството на досъдебното производство.
Частично изпълнена остава мярката за предоставяне на ефективна правна помощ като е въведено задължението за указване на реда и начина за предоставяне на правната помощ на призовки, съобщения и уведомления, издавани от съдилищата.
В мандата на 42-то Народно събрание с мнозинство, формирано от БСП и ДПС при правителството на Пламен Орешарски, картината е подобна, като от 15 мерки е изпълнена само една и тя е свързана с облекчаване на достъпа на гражданите до административно правосъдие чрез промяна на местната подсъдност. Целта е заложена в платформата на ДПС.
Не са изпълнени заложените цели като децентрализация на прокуратурата, разделянето на ВСС на две колегии, изпълнение на препоръките от поредния евродоклад по Механизма за сътрудничество и оценка, както и въвеждането на мерки за неравномерната натовареност на магистратите.
Платформите и на двете партии в някои отношения също са с твърде общо поставени цели, отчита изследването.
Подобна е картината и при следващия парламент.
В 43 НС, когато правителството е подкрепено в парламента от ГЕРБ, Реформаторския блок, Обединените патриоти и АБВ, отново преобладават неизпълнените или частично изпълнени мерки, както и тези, за чието изпълнение липсва информация. Сред изпълнените мерки е приемането на Актуализирана стратегия за продължаване на реформата в съдебната система, разделянето на ВСС на покурорска и съдийска колегия. Не е изпълнена целта за промяна на конституционния модел на съдебната власт и създаването на институционални гаранции за независимост на кадровия орган на съдебната власт.
Няма информация за това изработен ли е анализ на международните и чуждестранни стандарти за търсене на отговорност на главния прокурор и на председателите на ВКС и ВАС, включително на практиките по отзоваване. Неизпълнена е и целта за справяне с корупцията по високите етажи на властта, което е поставено като приоритет още в мандата на 41-то Народно събрание.
В мандата на 44 Народно събрание картината е малко по-различна, тъй като парламентът е в началото на мандата си, но в голямата си част мерките, свързани със правосъдната система са отбелязани като неизпълними.
Като такава цел е посочено изработването на нова Конституция и премахване на имунитета на народните представители, тъй като до момента няма изразено единство по темата.
Като неизпълнима е посочена и мярката за борбата с корупцията и създаването на новия антикорупционен орган, като мотивът е че това е свързано с отнемането на имущество без съдебна санкция, тъй като собствеността е гарантирана от Конституцията.
Като неизпълнена към момента е отбелязана и мярката за намаляване на административната тежест. Като неизпълнени за момента са посочени им мерките, свързани с края на формализа в наказателния процес и бързината на съдопроизводството, задържането на осъдени лица в съдебна зала веднага след произнасяне на присъдата.
Не е изпълнена поставената цел за въвеждане на тримесечни доклади на главния прокурор и председателите на ВКС и ВАС пред Народното събрание, както и амбицията за деполитизиран и прозрачен състав на ВСС.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10571
1
05.02 2018 в 16:32
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара