Министерският съвет взе решение да прати до Конституционния съд искане за задължително тълкуване на основния закон, свързано с правомощията на главния прокурор. В същото искане молим да се обяви за противоконституционна и разпоредба в Закона за съдебната власт, свързана с разпорежданите от прокуратурата проверки.
Това съобщи служебният правосъден министър Крум Зарков след днешното заседание на кабинета. Зарков напомни, че е анонсирал искането при встъпването си в длъжност.
"Според нас е налице прекомерно разширяване на надзора на главния прокурор върху всички сфери на управление на държавата и всички органи на централната и местната власт, което е в разрез с духа и буквата на Конституцията, постановяваща разделение на властите, и гарантираща правовата ни държава", заяви Зарков.
Точната формулировка на въпроса, който служебното правителство отправя към КС, е: "Допустимо ли е главният прокурор, осъществявайки надзор за законност на прокурорите, да им възлага извършването на проверки за спазване на законността във всички сфери на управление и на всички админиситративни нива?"
Зарков подчерта, че това е недопустимо, тъй като правата на главния прокурор трябва да се ограничат до работата на подчинените му обвинители, в рамките на техни основни конституционни задължения. В искането до КС са илюстрирани ред примери от практиката на прокуратурата, взети от официалните доклади за дейността ѝ и нейната пресслужба.
"Главният прокурор и прокуратурата са две изключително важни институции, но те не може да се опитват да заместват държавата и всичките ѝ органи. Не и ако искаме да живеем в демократична държава", каза Крум Зарков.
Той напомни, че в началото на мандата си служебното правителство е поело ангажимент да подготви необходимите законопроекти на вниманието на следващото НС, с които да се обезпечи Планът за възстановяване и устойчивост.
Един от тези законопроекти са промени в Наказателния кодекс за регламентацията на престъпленията "обида" и "клевета". България е била многократно осъждана от Европейския съд по правата на човека, който определя като стандарт, че публичните личности и хора на власт трябва да търпят критика в по-широк обхват, отколкото обикновените. Служебният кабинет предлага законодателни промени, които да синхронизират нашето законодателство с европейското:
"Българското законодателство прави точно обратното и осигурява по-висока степен на защита и, в някои случаи, възможности за злоупотреба с права на органи и лица, които се чувстват обидени или оклеветени, в това число и журналистически разработки. Предлага се тези престъпления да позволяват освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание, когато обект на обида е орган на власт, както и се разглеждат размерите на глобите, така че да не бъдат използвани за метод на налагане на определен вид цензура."
Друг одобрен от МС днес законопроект е за промени по Наказателно-процесуалния кодекс по теми, свързани с процесуалните гаранции за деца, заподозрени в хода на наказателното производство, както и за минималните стандарти за правата и подкрепата на жертвите на престъпления. Причината е, че България се е забавила по транспонирането и на тези законодателни промени и ЕК вече е започнала наказателна процедура.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Mumko
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
yoghurt
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си
yoghurt
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
Човека
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
Johnny B Goode
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''