Призовки за участващите в съдебен процес ще се пращат по имейл, а подсъдими ще могат да участват в дела чрез видеовръзка. Участниците делото ще могат да правят искания и да обжалват актове по електронен път. Това реши парламентът, като промени на първо четене Гражданския процесуален кодекс (ГПК). Проектът внесе Министерският съвет. С него се прави крачка към електронно правосъдие.
Целта на предложените изменения в ГПК е да се въведе електронно правосъдие, като се уреди упражняването на процесуални права в електронна форма, работата на единната информационна система на съдилищата, както и функционалностите на Единния портал за електронно правосъдие, съгласно Закона за съдебната власт, посочва в мотивите си правителството.
При извънредна обстановка, военно положение, бедствие, епидемия подсъдимият ще може да участва в съдебно дело чрез видеоконферентна връзка. Това ще става след писмено искане на неговия защитник и по преценка на съда. Прецизират се правилата за провеждане на видеоконферентни съдебни заседания при вземане на мярка за неотклонение "задържане под стража" в досъдебното производство.
Правосъдният портал ще бъде достъпен след първоначална регистрация. Участниците в съдебното производство ще могат да получават електронни съобщения, призовки и книжа и ще бъдат уведомявани за определени процесуални действия.
Предвижда се връчване само на електронен адрес на кредитни и финансови институции, включително на тези, извършващи събиране на вземания срещу потребители, на застрахователни и презастрахователни дружества, на търговци, извършващи доставка на енергия и газ или предоставящи пощенски, електронни, съобщителни, водоснабдителни или канализационни услуги, на нотариуси и частни съдебни изпълнители, на държавни учреждения и общини.
Депутатите гласуваха връчването на съобщения, призовки и книжа на адвокат да се осъществява чрез единния портал за електронно правосъдие, като адвокатите ще бъдат задължени да се регистрират и да поддържат профил в портала.
С промените в Наказателно-процесуалния кодекс се регламентира изготвянето на съдебните актове в електронна форма, създаването на електронен документ в единната информационна система на съдилищата и удостоверяването му с квалифициран електронен подпис.
Парламентът реши, че участниците в процеса ще могат да правят искания, бележки и възражения, както и да обжалват актовете на съда, по електронен път.
Променя се и Законът за здравето, като се прецизират процедурите по задължително настаняване и лечение, предоставя се възможност на човека, чието настаняване се иска, да може да участва в делото и чрез видеоконференция, като тази процедура ще се извършва единствено когато здравословното състояние на лицето не позволява да се яви на съдебното заседание, както и при обявено извънредно положение, военно положение, бедствие, епидемия или други форсмажорни обстоятелства.
БСП е за електронно правосъдие, но ще гласуваме "въздържал се", защото някои от нормите, вместо да решат проблемите с бързината на правосъдието, ще създадат нови, обяви Смиляна Нитова. Между двете четения от левицата ще внесат свои предложения.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург