Антикорупционната комисия откри конфликт на интереси при шефа на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) Галин Николов, а срещу зам.-министъра на екологията Тома Белев и ръководството на АЕЦ "Козлодуй" - изпълнителния директор Наско Михов и заместника му Александър Николов, образува производство за конфликт на интереси.
Това става ясно от решенията на КПКОНПИ от 16 февруари.
Искът срещу Георги Попов пред Софийския градски съд е за 19 147 186,25 лв. Той е обвинен от прокуратурата за участие в организирана престъпна група с ръководител Васил Божков. Претендират се и 17 недвижими имота, както и три моторни превозни средства. Втората искова молба е срещу Николай Бардар за 5 679 012,27 лв., като в нея е включена стойността на 7 недвижими имота и 2 МПС. Той е обвинен от прокуратурата за длъжностно присвояване в особено големи размери.
Галин Николов е уличен в конфликт на интереси заради това, че на 7 август 2020 г. е упражнил правомощия по служба в частен интерес на свързано с него лице. Той е предложил и назначил шурея си на по-висока длъжност с по-голяма заплата. Николов е трябвало да си направи самоотвод, но не го е сторил, затова му е наложена глоба от 5000 лв.
Комисията е образувала производство за конфликт на интереси при Тома Белев, а поводът е сигнал, според който той е председател на Управителния съвет на Сдружение „Асоциация на парковете в България“. КПКОНПИ проверява сигналите във връзка с декларациите за несъвместимост на лицата, заемащи висши публични длъжности, и сезира органа по избора или назначаването им за предприемане на необходимите действия, съобщават от комисията на Сотир Цацаров.
Срещу Наско Михов и Александър Николов е постъпил сигнал, в който се съдържат твърдения за неправомерно облагодетелстване – сключване на договори с дружества, косвено свързани с тях.
Съгласно ЗПКОНПИ конфликт на интереси възниква, когато лице, заемащо висша публична длъжност, има частен интерес, който може да повлияе върху безпристрастното и обективно изпълнение на правомощията или задълженията му по служба. След образуване на производството комисията изисква и получава необходимата информация и документи и се произнася с мотивирано писмено решение в срок до два месеца, който може да бъде удължен еднократно до 30 дни.
Решенията на КПКОНПИ за установяване на конфликт на интереси не са окончателни и подлежат на обжалване или протест по реда на АПК. Установяването на конфликт на интереси с влязло в сила решение е основание за освобождаване от длъжност, освен когато в комисията е предвидено друго, напомнят от КПКОНПИ.
Решението за Галин Николов не е влязло в сила. За Тома Белев, Наско Михов и Александър Николов конфликт на интереси не е установен с факта на образуване на производството – той се твърди в постъпили сигнали, и наличието или липсата му подлежи на установяване по предвидения в закона ред.
По отношение на проектозакона за събиране на вземанията по потребителски договори КПКОНПИ отправя препоръка към вносителя за включване на детайлна уредба по вписване и критериите към дейността на дружествата за събиране на вземания. Тази уредба не би следвало да се съдържа в подзаконов нормативен акт - така, както е предвидено - с приемане на Наредба от Министерски съвет в двумесечен срок, а трябва да залегне в самия закон. В противен случай се създават предпоставки за тълкуване, а оттам – и за прояви на корупционно поведение, предвид значимостта на тези обществени отношения, се посочва в решението на Комисията "Цацаров".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)