Бившият областен управител на София Веселин Пенев осъди прокуратурата за обезщетение от 30 000 лв. за неимуществените вреди от незаконните обвинения срещу него по казуса с т.нар. Царски конюшни. Решението обаче не е окончателно и може да се обжалва пред Софийския апелативен съд.
Разследването срещу Пенев започна през есента на 2016 г., делото бе внесено в закрития вече спецсъд през 2019 г., като бившият губернатор бе оправдан на две инстанции през 2021 г., след което държавното обвинение не протестира присъдата и тя влезе в сила, съобщи "Лекс".
Веселин Пенев заведе дело срещу прокуратурата преди 2 г. по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ). Претенциите му бяха за 380 000 лв. вреди само от незаконните обвинения, още над 126 000 лв. пропуснати ползи от неполучени заплати след напускането на областната управа и 350 000 лв. от неосъществен бизнес проект.
Пенев бе подсъдим за неизгодна сделка заради имот от близо 7,5 дка от Царските конюшни, продаден за 658 870 лв. без ДДС, а реалната му пазарна цена била 10 989 000 лв. Имотът е разделен на три части, за да се намали стойността на всяка от тях и да се избегне задължението продажбата на държавен имот за над 500 000 лв. да става с решение на Министерския съвет, твърдеше прокуратурата.
Специализираните съдилища обаче на две инстанции решиха, че са били спазени всички законови изисквания, а сделката е била и икономически изгодна. В решенията се казваше, че Пенев е спазил процедурата с назначаване на комисия за избор на оценител чрез жребий. След това комисията проверила оценките и ги приела, работна група от юристи разгледала всички документи и решила за сделката, като всяко действие и акт на Пенев било предхождано от становище на назначен контрольор.
Веселин Пенев бе оправдан и за безстопанственост за това, че решил областната управа да му наеме джип "Тойота", въпреки че е разполагал със служебно БМВ. Той поискал колата, за да обикаля тежки терени, а това се налагало заради негови задължения да следи нивото на реки и язовири. Той обаче ползвал колата и за да ходи спокойно до дома си в с. Мало Бучино, до който нямало асфалтиран път. Областната управа плащала по 2779 лв. без ДДС на месец за наем на джипа и за шофьор. Колата пък била собственост на дружество, чийто управител бил братът на Пенев.
Според съдилищата по този пункт от обвинението е имало доказателства, че Пенев е ползвал колата за лични нужди, но не е бил обвинен за това, както и за незаконно провеждане на процедурата.
Последното обвинение, по което бе оправдан, отново е за безстопанственост – заради продажбата на ведомствен апартамент на МВР от близо 180 кв. метра в столичния район "Изгрев". През 2006 г. той бил продаден на бившия главен секретар на МВР Валентин Петров, който нямал право да го купи, тъй като вече не бил служител МВР и по-късно го освободил. След това жилището било отнето от МВР по нареждане на Пенев и през февруари 2016 г. той издал заповед за продажбата му на търг с начална цена от 226 700 лв. Според прокуратурата реалната пазарна стойност е 336 400 лв. и с продажбата Пенев е ощетил държавата с над 100 000 лв. В решението на апелативния спецсъд обаче се казва, че нито едно от тези действия на Пенев не е разпоредителен акт и не е обвързан с настъпването на имуществени последици.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22258
1
15.08 2024 в 20:22
прайш дело, подаряват ти го, данъкоплатеца плаща, прокурора си взима бонуса?
ако такова нещо направи някой в моя фирма, познайте какво ще му се случи...
ама държавното леснооо
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир