Алгоритъмът на Facebook е спомогнал за масовото разпространение на омразата и насилието по време на гражданската война в Етиопия – твърди обвинението в съдебно дело срещу компанията майка на социалната мрежа Meta.
Абрахам Меарег е син на етиопски преподавател, който е застрелян след нападки срещу него чрез публикация във Фейсбук. Абрахам е един от хората, които завеждат делото срещу Meta. С останалите ищци искали създаването на фонд от $2 милиарда в помощ на жертвите на омраза, излъчена чрез Фейсбук. Искането включва още с част от средствата да се промени алгоритъмът на платформата.
Компанията на Марк Зукърбърг Meta твърди, че е инвестирала много в модериране и технологии за премахване на омразата. Неин представител уверява, че речта на омразата и подстрекаването към насилие са в разрез с правилата ѝ.
Делото е заведено във Върховния съд на съседна африканска държава - Кения, в чиято столица Найроби Meta има център за модериране на съдържанието. То е подкрепено от групата Foxglove.
Стотици хиляди хора загинаха в конфликта между етиопското правителство и силите в силите в северния регион Тиграй. Други 400 хил. души живеят в крайно тежки условия и глад.
Миналия месец изненадващо беше постигнато мирно споразумение, но напоследък нараства броят на етнически мотивираните убийства между общностите, говорещи амхарски (семитски език, говорен от около 22 млн. души в Етиопия; вторият най-разпространен семитски език в света след арабския) и оромо (от групата на кушитските езици, които се говорят на Сомалийския полуостров).
Бащата на Абрахам Меарег става жертва на насилието в страната на 3 ноември 2021 г. Тогава професор Меарег Амаре Абраха е последван от въоръжени мъже на мотоциклети и застрелян от близко разстояние при опит да влезе в семейния си дом. Заплахи от нападателите попречили на свидетели да му се притекат на помощ, докато той лежал окървавен, разказва синът му. Професорът умира, лежейки на земята, седем часа по-късно.
Преди нападението във Facebook са качени публикации, които го клеветят и разкриват негови лични данни, казва синът му. Въпреки многократните оплаквания чрез инструмента за докладване на Facebook платформата "остави тези публикации, докато не стана твърде късно".
Една от тях е премахната след убийството на баща му. Друга, която платформата се е ангажирала да премахне, остава онлайн към 8 декември 2022 г.
"Ако Фейсбук просто беше спрял разпространението на омраза и беше модерирал правилно публикациите, баща ми все още щеше да е жив", казва Меарег. Той се ангажира с делото срещу „Мета“, за да гарантира, че никое друго семейство няма да пострада като неговото и за да получи „лично извинение“ от „Мета“.
В клетвена декларация пред съда Меарег твърди, че алгоритъмът на Facebook насърчава "омразното и подстрекателско" съдържание, защото е вероятно то да привлече повече взаимодействие от страна на потребителите.
Той също така твърди, че модерирането на съдържанието във Facebook в Африка е "крайно неадекватно", като има твърде малко модератори, които се занимават с публикации на ключовите езици амхарски, оромо и тигриня.
„Мета“ дава общ коментар без конкретен ангажимент, обяснение или поемане на отговорност пред Би Би Си: "Наемаме служители с познания за местните общности и опит и продължаваме да развиваме възможностите си за улавяне на нарушаващо правилата съдържание на най-разпространените езици в страната, включително амхарски, оромо, сомали и тигриня".
Компанията твърди, че Етиопия е с „висок приоритет“, въпреки че под 10% от населението на страната използва „Фейсбук“. Заявява, че предприетите от нея стъпки включват разширяване на политиките срещу подбуждането към насилие.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
438
2
14.12 2022 в 12:18
10307
1
14.12 2022 в 12:09
Последни коментари
Азербайджанските авиолинии спряха полетите до седем града в Русия
Путин отхвърли предложението на екипа на Тръмп за мир в Украйна
Високите цени на храните помрачават празничното настроение в Русия
Израел порази цели на хусите в Йемен
Путин отхвърли предложението на екипа на Тръмп за мир в Украйна
Украинските въоръжени сили заловиха първия военен от КНДР (обновена)