Капацитетът на батерията на устройствата може да се окаже ключов при по-дълги пътувания, работа от дистанция или при командировки. Едно е сигурно – той почти никога не стига. Решението за това е взимането на допълнителна външна батерия, позната и под името power bank, която да ползваме, когато основната свърши. По този начин може да избегнем търсенето на контакт и носенето на USB зарядно.
Подобно на други подобни джаджи, изборът на батерия варира страшно много – като размери, възможности, капацитет и др. При такова разнообразие за обикновения потребител е трудно да се ориентира, коя е най-добрият вариант за неговите нужди. В следващите редове ще ви помогнем да направите по-правилния избор на батерия, с която да зареждате телефона или лаптопа си.
Капацитетът е ключов
Най-важното качество на външната батерия е нейният капацитет. Малките с размерите на червило или компактен парфюм са обикновено само с 2000 mAh. Големите могат да надхвърлят 20000 mAh. Когато става дума за капацитет, най-добрият избор на батерия ще е да се спрете на такава, която да може да зареди поне на 80% устройството, което планирате да използвате заедно с нея. Например, ако смартфонът има капацитет от 5000 mAh, то тогава ви трябва модел с поне 4000 mAh. По този начин ще си спестите носенето на зарядно за телефон, защото ще можете да го заредите с преносимата батерия.
Но ако носите две устройства, като не само умен телефон, но и лаптоп, нещата стават малко по-сложни при избор на батерия. Тогава трябва да мислите не само за капацитета на смартфона, но и този на преносимия компютър. При последния могат да достигнат 10000 mAh. Специфичното при лаптопите е, че там капацитетът по-скоро се представя във ватчаса (Wh) и трябва да правите пресмятане, ако няма данни и в тази мерна единица. Когато имате няколко устройства, освен по-големият капацитет също така обърнете внимание на броя на портовете. Ако искате да зареждате по няколко наведнъж от външната батерия, то ви трябват по няколко порта и то да са съвместими с с тези на лаптопа и на смартфона.
Размер и тегло
Друг фактор, който е хубаво да имате предвид, е нейния размер и тегло. По-малките са по-лесни за пренасяне, дори в джобовете на панталона или якето, но са и с по-малък капацитет и обикновени идват с по един порт за зареждане. Големите външни батерии, които предоставят повече заряд и възможност за свързване са напълно непрактични за подобно носене. Те са подходящ избор за батерия ако сте с раница или голяма дамска чанта.
Ако взимате външна батерия за пътувания, имайте предвид, че в самолетите има ограничения за взимане на подобни джаджи. С прекалено големите няма да ви допуснат на самолета. Затова е хубаво да проучите регулациите в това отношение, обикновените ограничения са за 100Wh или 27000 mAh. По принцип това е достатъчно да зареди на лаптоп от среден или по-компактен клас.
Време за зареждане
Последният ключов фактор е скоростта на зареждане. Няма нищо по-добро да държите закачено устройството по-малко време за резервната батерия. Тук има два елемента – възможностите на самия power bank и тези на устройството.
Ако смартфонът ви поддържа бързо зареждане, примерно с 65W, то няма лошо да намерите външна батерия, която да осигури такова. При умните телефони това може да е нож с две остриета, но при лаптопите с по-голям капацитет, може да се окаже по-добрия вариант. Гледайки тези три фактора вече можете по-лесно да направите избор на батерия за вашите устройства.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Украйна стои зад убийството на ген. Игор Кирилов в Москва
Христо Иванов доведе Делян Пеевски, заяви Радомир Чолаков
Насар вдига категорията: ''Ако се оперирам, може никога да не се върна''
Украйна спира транзита на руски газ