Професиите еволюират заедно с научно-техническия напредък на човечеството. С всяка една индустриална революция се променя дейността на безброй работни места, както и се откриват нови. Така например се е появила ролята Data Miner или специалист по извличане на данните. Нещо, което за хората от 80-те години на миналия век би било доста абстрактно понятие. Да не говорим за по-ранни периоди.
В момента сме на прага на нова индустриална революция – тази водена от изкуствения интелект (AI), автоматизацията и свръхсвързаността. Първоначалните резултати на отворени решения като ChatGPT поставиха под съмнение, дали стотици професии, като журналисти, писатели, артисти, художници, дизайнери и др. няма да се изменят или да станат излишни. В самото производство, ръчният и монотонен труд се автоматизира с пълна сила, а този на специалистите става много по-дигитален и аналитичен.
Практиката на умната фабрика на Schneider Electric в България показва, че докато ръчният труд намалява драстично, работните места се увеличават. В момента, френската компания разширява производствените си мощности в Пловдив с 30%, това не означава, че наетите специалисти ще намалеят. Напротив, Schneider Electric ще търси поне още 100 души, които да поддържат новите линии.
Бъдeщето е в ръцете на автоматизацията е и мнението на младите специалисти, подготвени от индустриалната програма BeSmart Start на Schneider Electric България. Нейната цел е да подготви младежи за автоматизираното бъдеще. Компанията също така разчита основно на преквалифицирането на своите кадри и повишаването на техните способности в търсенето на нови служители.
Какво мислят, че ще е бъдещето на професиите? Автоматизацията е задължителна и тя ще премахне рутинните и повтарящи се дейности. Което ще позволи на служителите да се концентрират повече върху аналитичната част на работата. Именно, такова мислене ще бъде в основата на новите изисквания.
Диляна Йовчева започва като експерт логистика – управление на входящи и изходящи потоци, но преминава като локален супервайзър по веригата с доставки.Тя дава за пример, как в момента служителите прекарват доста време в изготвянето на определени доклади – нещо, което може да се автоматизира.
„На нас ни трябват крайните резултати от тези доклади, за да може да ги анализираме“, коментира тя. И допълва, че в професиите на бъдещето, ще бъдат премахнати досадните процеси по съставянето на такива задания, а от специалистите ще се изисква само тяхното анализиране и взимането на решения за последващи действия за оптимизация.
Никола Драгомиров надгражда тази идея, като според него, задължителна ще бъде работата с данните. При тях ключово ще е техния контекст и ролята на човека в автоматизираните процеси е да сверява информацията и да я съпоставя в правилния контекст.
Росен Тонев – доскорошен Cobot инженер в Schneider Electric и настоящ индустриален, дава интересен пример. Според него една от новите професии ще бъде – AI одитор. Човек, който ще се занимава да контролира дали изкуственият интелект и автоматизацията работят по желания начин и постигат зададените резултати. Той или тя ще трябва да може да осъществява контрола над машината и да разбира защо се случват нещата по дадения начин.
„Ролята на хората в професиите на бъдещето ще бъде да контролират машините, а не да оперират непрекъснато с тях – дали да въвеждат данни или други механични дейности“, допълва Трифон Димитров, който също започва своята кариера в компанията на длъжност Cobot инженер.
Аналитичното мислене ще е ключов момент в тази нова професия. То няма да е напълно достатъчно, защото ще изисква и по-добри технически познания. Базовата компютърна грамотност ще се обогати с основите на програмирането.
„Адаптивността ще е най-важната черта за професията на бъдещето – защото днес ние програмираме машините, утре те сами ще го правят“, допълва Тонев.
Според Диляна Йовчева професиите няма да изчезнат, а по-скоро ще се променят и ще изискат по-различни компетенции. Които ще изискат и знания в компютърните науки. А според Никола Драгомиров - ще бъдат адаптирани само професии, които изискват повторяема физическа дейност, която ще бъде заменена с надзорна и/или аналитична такава.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-2275
1
01.03 2023 в 13:47
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир
Километрично задръстване на магистрала ''Тракия'' в посока Бургас