С 3D принтер вече може да се направи прототип или резервна част от метал или полимер. Изследователи от университета в Принстън направиха важна стъпка към разширяване на потенциала на технологията като разработиха начин за печат на функционираща електронна схема от полупроводници и други материали. Усъвършенстван е начин да се съчетават електроника с биосъвместими материали и дори жива тъкан. Това ще даде възможност за производство на нови импланти.
"С касети, пълни с полупроводникови "мастила", е възможно да се отпечатват вериги за всички видове приложения", казва Майкъл Макалпайн (Michael McAlpine), асистент професор в Принстън, който ръководи работата. За да докажат постижението си, изследователите са отпечатали светодиод в контактна леща.
Технологията може да се използва за направата на медицински изделия или импланти, които включват електроника. "Може да отпечатаме платформа за отглеждане на нервни тъкани", казва Макалпайн. "А ако можем да отпечатваме светодиоди и схеми в рамките на една временна конструкция и да се стимулират нервните клетки, с помощта на електрониката може да се създаде протеза за ръка", смята той.
Макалпайн използва новата технология за да прави по поръчка биомедицински устройства, някои от които вече са тествани в изследвания върху животни, а също и сложни електронни устройства, използващи живи клетки.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България