След затворници Русия планира да прати на фронта 40% от обвиняемите

OFFNews 01 октомври 2024 в 13:42 1718 1

Една от причините да се вербуват подсъдими е изчерпването на желаещи затворници.

Снимка "Важные истории"

Една от причините да се вербуват подсъдими е изчерпването на желаещи затворници.

Руските власти имат намерение да изпратят 40% от обвиняемите на война, съобщи "Важни истории".

В края на септември Държавната дума прие законопроект, който позволява договорите с Министерството на отбраната да се сключват на етап съдебен процес. Депутатите го подкрепиха наведнъж на второ и трето четене.

Преди това договор можеше да се сключва само преди или след съдебния процес, т.е. с лица, срещу които се води разследване, или вече са осъдени. Сега този "пропуск" е поправен.

Законът все още не е подписан от президента, но руски адвокати по наказателни дела обясниха, че в центровете за предварително задържане тече подготовка за изпращане на обвиняемите "по веригата" на фронта. Задача е поставена и на военнослужещите, които се набират на договор, посочва източник от МО. Според него подготовката се състои в събиране на информация за това колко от обвиняемите са годни за военна служба и колко от тях са готови да подпишат договор. По думите му от около 60 000 обвиняеми се очаква да бъдат отведени 40%.

От всеки следствен арест могат да бъдат взети около 100 обвиняеми. В Русия има 210 центъра за задържане, което означава, че около 20 000 души могат да бъдат изпратени на война. Общо 106 000 души се намират в руските следствени центрове в началото на 2024 г. по данни на Федералната служба за изпълнение на наказанията.

Този брой включва не само обвиняеми, но и хора в процес на разследване. През годината стотици хиляди руснаци, които са били подсъдими по наказателни дела, се оказват в съдебната зала. Например през 2023 г. съдилищата са разгледали наказателни дела срещу 769 000 души по данни на Съдебното управление на Върховния съд.

Появиха се нови показатели за оценка на работата на следователите и оперативните работници, казват източниците на изданието.

"Ако преди едно дело не беше предадено на съда, това беше минус за тях. Но сега са намерили човек, убедили са го да подпише договор и получават плюс, а освен това и бонуси. ... Задачата е да се убедят колкото се може повече хора. Случва се обаче следователите да са упорити и да не искат да предадат разследваните лица", посочва един от тях.

Друг адвокат, който работи в Русия, отбелязва, че още преди приемането на закона, поне в Москва, в нито един от центровете за предварително задържане не е имало недостиг на хора, готови да подпишат договор с Министерството на отбраната.

Затворите и центровете за предварително задържане също "вербуват" затворници да подпишат договор с Министерството на отбраната, като затягат условията на задържане. 

Според източник, близък до Генералния щаб, броят на затворниците, които ще бъдат изпратени на фронта, намалява.

"Това не е безкраен ресурс и решението за изпращане на обвиняеми в СЗН показва, че притокът на затворници се изчерпва, той вече не е същият като преди. Осъдените по леки членове, тези, които не са били дълго в затвора, не са много склонни да отидат на война. В Русия голяма част от кримиконтингента вече е изчерпана, така че трябва да приемаме потенциални затворници", казва източникът.

Той отбелязва, че изпращането на 40% от обвиняемите на война "е официално обещание, вероятно основано на опита от набирането на арестанти и затворници". Дали това носи нова вълна на мобилизация?

"Зависи от това дали Кремъл има търпение. Засега политическото ръководство е доволно от напредването на войските със скорост 400 метра на ден и постепенното смилане на украинската армия, но нещата могат да се променят", смята източникът.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews