Рекорден брой секции за гласуване в Турция, избирателите са между 350 и 450 хиляди

OFFNews 01 октомври 2022 в 19:56 4748 3

Български избиратели в Турция

Снимка Getty Images

Български избиратели с двойно гражданство гласуват в избирателната секция в Айдън на изборите през ноември 2021 година.

В общо 166 секции ще гласуват избирателите в Турция с българско гражданство във вота на 2 октомври, броят е рекордно по-голям в сравнение с всички предходни избори досега, съобщава БТА.

В районите, населени компактно с изселници от България, които са основният контингент български гласоподаватели в Турция, като Истанбул, Бурса, Ялова, Одрин, Чорлу, Измир, Анкара и др., секциите ще бъдат общо 40 повече в сравнение с вота през ноември м.г.

“Очаквам по-висока мотивация, респективно по-висока активност от избирателите в Турция в сравнение с предходния вот. Този път обстановката е нормална - няма забрани заради КОВИД, не е ваканция, хората са си по домовете, все фактори, които са предимство", коментира пред БТА Кадер Йозлем, специалист по международни отношения. По думите му няма да е изненада, ако сe явят да гласуват 100 хиляди души. "Въпросът е дали резултатът от вота в неделя ще излъчи стабилно правителство в България, каквото искат избирателите, което зависи от активността и в България", смята той.

Ефраим Камбероглу, председател на Асоциацията за култура и сътрудничество на балканските турци в Авджълар, заяви за БТА, че секциите в Авджълар ще бъдат три, като в две от тях ще има общо четири машини.

"На тази база очакваме по-засилен интерес към гласуването. Защото на предишни избори поради недостатъчния брой секции и опашките много хора се отказваха да гласуват. Ще видим дали този път секциите ще се окажат достатъчни”, каза той.

Ренгинар Мутлу, активистка в изселническа организация в района Картал на азиатския бряг на Истанбул, отбеляза, че хората предпочитат да гласуват в близост до местата, където живеят, вместо да пътуват до България, заради икономическата криза.

В Картал ще бъдат разкрити две секции с по две машини във всяка.

Като активист и заради доброто владеене на българския език Ренгинар е помагала на съгражданите си да попълват предварително декларациите за вота на предишни избори.

“Очаквам, че решението на ЦИК декларациите на български език да бъдат приемани независимо къде са попълвани, сега ще улесни значително гласуването”, каза тя.

Днес, в деня на размисъл, в Турция се извършва процедурата по запечатването на секциите на територията на страната. Запечатването трябва да се извършва в присъствието на членовете на комисиите (по 4 души за всяка секция), представители на българските дипломатически служби и органи по сигурността.

На турските служби по сигурността е поверена охраната на секциите, бюлетините, обезпечаването на реда и сигурността в изборния ден по искане на българските институции.

От изселническите организации сигнализираха, че на много места запечатването на секциите доста се забавя заради членове на секционните комисии. Твърди се, че някои още не са пристигнали от България. Запечатването се очаква да продължи през целия ден, а може и до полунощ, когато е крайният срок, твърдят от изселническите организации.

Машини за гласуване са поставени в общо 112 секции, като броят на апаратите е 220. Най-много ще са машините в Истанбул. Машинно ще се гласува в 33 от общо 51 секции (също рекорд) на европейския бряг и на азиатския бряг на мегаполиса.

Специално за утрешния вот в Турция се очаква да пристигнат от България наблюдатели от различни политически партии.

Според различни информации гражданите с български паспорти в Турция, които имат право на глас, наброяват между 350 и 450 хиляди.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

2099

2

Mateevk

01.10 2022 в 20:23

Идеята на изборите не е да се улесни максимално механичното гласуване, а всеки да е наясно за кого гласува. Ако не знаеш езика достатчно, това няма как да стане. Затова предварително попълнени декларации не трябва да се допускат. Знаенето на езика е основен критерий, а не паспортът само. В тази насока трябва да се промени целия изборен кодекс и в това няма нищо дискриминационно. Но не се прави, а се върви точно в обратната посока.

12005

1

schmendrick

01.10 2022 в 20:20

Без вота от Турция ДПС няма да вземе и процент.