За 14 февруари в Сочи е насрочена четвъртата лидерска среща на президентите на Русия, Турция и Иран за Сирия, предаде Анадолската агенция.
Планирани са обсъждания по ситуацията в Идлиб, изтеглянето на САЩ от страната и сформиране на комисията за новата сирийска конституция. Предвидена е и среща на Владимир Путин с Реджеп Ердоган. Руският президент ще се срещне отделно и с иранския Хасан Рухани.
Очаква се в рамките на тройната среща лидерите на страните-гаранти да са единодушни за защитата на териториалната цялост на Сирия, за съвместната борба с терористите и сепаратистите, както и за продължаването на контактите в рамките на формата в казахската столица Астана.
Последната подобна среща на тримата се състоя на 7 септември 2018 г. в Техеран, тогава те се концентрираха в ситуацията в зоната за деескалация в Идлиб. Ердоган призова за прекратяване на огъня в Идлиб, където към момента живеят 4 млн. мирни жители. Десет дни по-късно Путин и Ердоган се срещнаха в Сочи. Двамата лидери там постигнаха съгласие за буферната зона в северо-западната част на Сирия и за създаването на демилитаризирана зона вътре в Идлиб.
Независимо от това обаче силите на режима на Башар Асад и проиранските групировки продължават обстрела на зоната и на населените места. Само на 112 февруари по зоната за деескалация в Идлиб бяха нанесени над 100 артилерийски удари.
Русия предлага на Турция да проведат съвместна операция срещу групировката „Хаят Тахрир Шам“, която според Москва е виновна за ескалацията на напрежението в Идлиб. Анкара не е склонна да подкрепи тази инициатива заради вероятността от усложняване на хуманитарната ситуация в региона.
Освен това тримата лидери ще обсъдят готвената от Турция операция на изток от река Ефрат в Сирия и положението в Манбидж. Русия по принцип не е против ликвидирането на кюрдските терористи от YPG/PKK в източната част на Сирия. Москва настоява контролът върху териториите, освободени от терористите, да бъде предаден на Башар Асад. Анкара е готова да задейства военните си ресурси, за да не се допусне ръст на влиянието на YPG/PKK в районите, контролирани от режима на Асад. Руската страна пък е готова да осигури диалог между Турция и Асад по този въпрос.
Процесът на формирането на конституционната комисия за Сирия е усложнен от 50 подписа на участници във формата в Астана, които предлагат в нея да участва и режимът на Асад. Дамаск настоява високо поставени представители на властта да бъдат включени в тази структура. С това Турция не е съгласна и счита, че комисията трябва да бъде балансирана и в нея да влизат само хора, ползващи се с уважение в сирийското общество. Експертите свързват нежеланието на сирийския режим да направи отстъпки в политическото урегулиране с изтеглянето на американските войски от Сирия, което според Асад ще засили позициите му в страната.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)