Нови земетресения в изключително тежко засегнатите от разрушителните трусове от 6 февруари югоизточни турски области Хатай и Адъяман регистрира днес Европейският средиземноморски сеизмологичен център (ЕССЦ).
От полунощ досега са регистрирани три земетресения с магнитуд над 4, като най-силното от тях е 4,8 и отново епицентърът му е край турско-сирийската граница, на 12 км от Антакия, по данни на ЕССЦ. Центърът се позовава на информация от базираната в Истанбул сеизмологична обсерватория Кандилли.
Трусът е станал в 10:20 ч местно време на дълбочина 11,06 км.
Антакия беше сред най-тежко засегнатите зони при земетресенията в Турция от 6 февруари. Много части на града са напълно изравнени със земята.
По-рано тази сутрин през два часа бяха регистрирани още два труса от 4,1 в Турция.
Първият, в 5:23 ч, е с епицентър на 13 км северозападно от Екиньозу в тежко засегнатата провинция Кахраманмараш.
Вторият е на 14 км от Бесни, град в провинция Адияман. Станал е в 7:15 ч местно време (6:15 ч. българско) на дълбочина 8 км, според автоматизираната система за отчитане на трусовете на ЕССЦ.
Близо месец след опустошителните земетресения с магнитуд над 7.5 броят на жертвите продължава да расте. В Турция той вече е 45 089 души, съобщи днес Службата за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД). Със загиналите в Сирия загиналите достигнаха около 51 000 души, предаде Ройтерс.
Земетресението и последвалите го силни трусове раниха над 108 000 души в Турция и накараха милиони да се подслонят в палатки или да се преместят в други градове.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обеща да възстанови домовете в рамките на една година, но ще минат много месеци, преди хиляди хора да могат да напуснат палатките или контейнерните жилища и ежедневните опашки за храна и да се преместят в постоянни жилища.
Повече от 160 000 турски сгради с 520 000 апартамента се срутиха или бяха сериозно повредени по време на бедствието, което е най-тежкото в съвременната история на страната.Регистрирани са около два милиона души, които са напуснали региона, засегнат от повече от 11 000 вторични труса след първоначалното земетресение, се казва в изявление на АФАД.
От Службата за бедствия и извънредни ситуции са поставли над 350 000 палатки, като палатковите градове са създадени на 332 места в региона. На 162 места са устроени селища с контейнерни жилища.
Вчера генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Адханом Гебрейесус заяви, че СЗО ще подкрепи Анкара в реакцията ѝ на земетресението. Турция "прави всичко по силите си", но все още се нуждае от международна подкрепа, за да помогне на пострадалите, каза вчера Гебрейесус.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
905
1
01.03 2023 в 19:02
А за преводачите, които този сайт ползва: на български се казва Караманмараш, а не КаХраманмараш! Малко езикова култура е нужна все пак!
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си