Камала Харис стопи преднината, която Доналд Тръмп имаше пред Джо Байдън.
В социологическо проучване, проведено преди 4 дни и публикувано от Ню Йорк Таймс, Камала Харис вече води с 4% в три от колебаещите се щати - Пенсилвания, Мичиган и Уинсконсин. Ако тя спечели тези 3 щата, ще набере 270 делегата в електоралната колегия и резултата в другите 3 колебаещи се щата - Джорджия, Невада и Аризона няма да има значение и дори Тръмп да ги вземе, ще има 268 гласа.
Според изследването на Ню Йорк Таймс, Харис е достигнала 4% преднина, защото е повишила резултата си спрямо Байдън през май със 7% в Пенсилвания, с 5% в Уинсконсин и с 3% в Минесота.
Според друго ново изследване - на Ipsos обаче, преднината на Харис в тези три щата е само 2%.
В Аризона и Невада Тръмп продължава да води, но Харис стопява разликата.
Камала Харис отвори разлика пред Тръмп в прогнозите за общ брой гласове в цялата страна и вече води с 2,7%.
Нарасналата разлика вече поставя под съмнение други щати извън шестте, които и сега са с неизвестен победител. Излезе проучване за Флорида, в което преднината на Тръмп се стопява от 8 на само 5%.
Традиционно малка е разликата и в Северна Каролина, където Тръмп водеше, но скоро не са правени проучвания. Не е голяма разликата дори в Тексас, който е втория по големина щат, даващ 40 гласа.
Избирателната система на САЩ е много по-различна от България. Президент не се избира пряко. Избира се електорална колегия от 538 делегати. Всеки щат има 2 гарантирани места към които се добавят различни бройки според големината на щата. С две изключения - Небраска и Мейн, победителят взима всичко. Дори да има един глас разлика, победителят печели цялата квота делегати в електоралната колегия.
Това дава предимство на малките щати, което позволява на единия от канидатите за президент да спечели, макар да има по-малко гласове в национален мащаб.
В около 30-35 от щатите изходът от битката е ясен предварително - те са крепости или на републиканците или на демократите и почти никога не сменят предпочитанията си. В десетина щата разликата е по-малка и може да се обърне в зависимост от това кой е кандидата и каква е кампания. В последните няколко избора обаче решението кой да е следващият американски президент в огромна степен зависи от няколко десетки хиляди колебаещи се в шест-седем щата - Пенсилвания, Уинсконсин, Мичиган, Джорджия, Невада, Аризона и донякъде Северна Каролина.
Абонирайте се за канала на OFFNews в YouTube!
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22553
1
16.08 2024 в 08:09
Последни коментари
smqtai
Лили Иванова ще пее в Античния театър в Пловдив довечера
dolivo
Влиятелен руски политолог: Да пуснем една ядрена бомба срещу страна от НАТО, няма да отговорят
smqtai
Влиятелен руски политолог: Да пуснем една ядрена бомба срещу страна от НАТО, няма да отговорят
Кок
Влиятелен руски политолог: Да пуснем една ядрена бомба срещу страна от НАТО, няма да отговорят
Танас
Влиятелен руски политолог: Да пуснем една ядрена бомба срещу страна от НАТО, няма да отговорят