Анкара изрази протест заради претърсването на турски товарен кораб от въоръжении сили на Германия в Средиземно море в рамките на мисия "Ирини". Мисията на ЕС е с мандат на ООН и трябва да контролира доставката на оръжия за Либия. Според прес-секретарят на турското МВнР Хами Аксой в рамките на извършваната „с неясна цел” операция, германска фрегата претърсила плаващия под турски флаг кораб MV Roseline A, транспортиращ от пристанището Амбарлар (край Истанбул) за либийското Мисурата хуманитарен товар и различни бои.
Според думите на прес-секретаря, претърсването е извършено без предварителното съгласие на капитана, както и с държавните органи на Турция, поради което турската страна изразява протест. Подобни операции за претърсване се провеждат от подразделения със специално предназначение и предвиждат стоварване на бойците на борда на кораба. Германските военни са задействани по отношение на граждански съд, а не на турските ВМС. За станалото вече има коментари от Турция, че това е предупреждение за следващи обиски на турски кораби.
От министерството на отбраната в Берлин дойде друго обяснение, че германските сили четири часа чакали отговор и съгласно "стандартната практика" помислили, че това е разрешение. От официалния профил на мисията в "Туитър" бе съобщено, че инспекцията е завършила и са прегледани документи на контейнеровоза и не са намерени следи от "нерегламентирани материали".
Yesterday, ???? #FGS Hamburg inspected the collaborative MV ROSELINE in application of #UN #ArmsEmbargo on #Libya! #Cargo and documentation was examined.
— Operation EUNAVFOR MED IRINI (@EUNAVFOR_MED) November 23, 2020
No evidence of illicit material found. Vessel cleared to proceed. Complete news ???? https://t.co/uKoJzNbyjN pic.twitter.com/4iy8FbWTji
"Ройтерс" цитира данни от системата на платформата за анализи в търговията Refinitiv Eikon, според които корабът е напуснал пристанището на Гемлик, край Бурса, миналата седмица, и за последно е видян да се насочва към Либия.
Мисията "Ирини" започна тази година, няколко месеца след като на нова световна среща за Либия редица държави поеха ангажимент за спазване на оръжейното ембарго в опит да се овладее 10-годишната война. Оттогава съотношението на силите в нея се преобърна в полза на подкрепяното от Турция и признато от ООН Правителство на националното съгласие (ПНС) в Триполи. Захранването на конфликта с чужди оръжия продължава въпреки опитите за контрол на ембаргото.
През февруари СС при ООН прие резолюция за Либия с настояване към международната общност да спазва ембаргото за доставяне на оръжие в тази
страна, както и да бъдат изведени всички намиращи се там наемни контингенти. Оттогава външният министър на ФРГ Хайко Маас заяви за многобройни нарушения на забраната.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Vitorio
Тръмп номинира Робърт Кенеди-младши за здравен министър
КАБРОН
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
lans link
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
dolivo
Русия върти консулски услуги в централата на БСП във Варна