Въпреки че повечето европейци се радваха на победата на Джо Байдън на президентските избори в САЩ през ноември, малцина са уверени, че Съединените щати ще върнат позицията си на единствен глобален лидер.
Това е ключовото заключение на голямото общоевропейско проучване с над 15 000 души от 11 държави, публикувано днес от Европейския съвет за външна политика (ECFR). Проучването е проведено през ноември и декември 2020 г. от Datapraxis и YouGov в Дания, Франция, Германия, Унгария, Италия, Холандия, Полша, Португалия, Испания, Швеция и Великобритания.
Проучването формира основата на голям нов политически доклад на Марк Ленард и Иван Кръстев, озаглавен „Кризата на американската сила: Как европейците виждат Америка на Байдън", който показва как вярата на европейците в американската сила ерозира.
Според данните, 6 от 10 европейци вярват, че политическата система на САЩ е разбита и че през следващото десетилетие Китай ще се превърне в по-голяма сила от Съединените щати.
По-голямата част от германците днес са съгласни, че след вота за Тръмп през 2016 г. на американците не може да се вярва и в цяла Европа са повече респондентите, които са съгласни с това твърдение, отколкото тези, които не са.
Тази промяна се изразява в много ограничена готовност на европейците да подкрепят САЩ в потенциални международни разногласия. Половината или повече от респондентите във всяка една от 11-те анкетирани европейски държави са на мнение, че тяхното правителство трябва да бъде неутрално при конфликт между САЩ и Китай.
Докладът твърди, че бурното президентство на Доналд Тръмп е повлияло дълбоко на трансатлантическите отношения - до такава степен, че сега в ЕС има дълбок скептицизъм относно това дали Байдън може да спре упадъка на САЩ на световната сцена. Европейците вярват, че изолационизмът и непредсказуемостта на администрацията на Тръмп, съчетани с дълбоките вътрешни проблеми в САЩ, ще повлияят на Байдън и на способността му да върне блясъка на глобалния имидж на Америка.
Много малко европейци вярват, че САЩ биха се намесили в тяхна защита в случай на военна криза. Само 10% от анкетираните гледат на САЩ като на „надежден" партньор за сигурност, който винаги ще защитава Европа, докато най-малко 60% от анкетираните във всяка анкетирана държава смятат, че страната им не може да зависи от подкрепата на САЩ в случай на голяма криза.
Има значителна подкрепа за инвестиции в отбрана на европейско ниво. Две трети от анкетираните посочват важността Европа да се грижи за собствените си отбранителни способности, вместо да разчита предимно на САЩ. Тази подкрепа е най-силно изразена в Португалия (72%), Швеция (71%), Испания (71%), Франция (70%) и Полша (69%). Интересното е, че 74% от британските респонденти също споделят това мнение, въпреки че Великобритания вече не е член на ЕС.
Има дълбока амбивалентност към Съединените щати в случай на конфликт с Китай или Русия. Поне половината от участниците от изследваните страни биха искали правителствата им да останат неутрални по време на конфликт между САЩ и Китай. В никоя от изследваните държави няма мнозинство, което да би искало да застане на страната на Вашингтон срещу Русия. В единадесетте анкетирани държави само 23% от анкетираните се придържат към това мнение, докато 59% искат страната им да остане неутрална.
Европейците считат, че страната, с която е най-важно да имат добри отношения, е Германия. Респондентите във Франция, Испания, Дания, Холандия, Португалия и Унгария избират Германия като най-важната държава, с която страната им да изгражда добри отношения. В Германия 38% избират Франция за свой най-важен съюзник. Само респондентите във Великобритания (55%), Полша (45%), Италия (36%) и Швеция (36%) класират Съединените щати на първо място пред Германия.
Иван Кръстев: Доналд Тръмп не е Евита Перон
"Доналд Тръмп не е Евита Перон. Малцина ще плачат, гледайки как си отива. И все пак е ясно, че бурното му президентство е оставило незаличим отпечатък върху отношението на Европа към Съединените щати. Повечето европейци са скептични по отношение на способността на Съединените щати да формират света. Мнозина предпочитат по-независима роля на ЕС в света.
Докато европейските лидери са склонни да гледат на европейския суверенитет като на отразяващ по-важната роля на Европа в глобалната политика, за много европейци европейският суверенитет е код за стремеж към някакъв вид неутралитет и външна политика, избягваща риска. Това е заявление за ранно пенсиониране от състезанието на Великите сили." - коментира Иван Кръстев, съавтор на докклада, политолог и председател на УС на „Център за либерални стратегии".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Евакуираха централата на БСП заради сигнал за бомба
Корнелия Нинова основава движение ''Непокорна България''
Черна Коледа: Четирима убити и десетки ранени при атаката на базар в Магдебург
Корнелия Нинова основава движение ''Непокорна България''
Работник е загинал при трудова злополука в Мини Марица - Изток