Надал на четвърти пореден финал в Големия шлем

Васил Георгиев 26 януари 2012 в 15:02 1767 0

Рафаел Надал
Световният №2 при тенисистите Рафаел Надал от Испания ще играе за четвърти пореден път на финал на турнир от Големия шлем. 25-годишният левичар от Манакор се класира за мача за титлата при мъжете на първия за годината турнир от голямата четворка - Откритото първенство на Австралия, след като на полуфиналите победи големия си съперник Роджър Федерер от Швейцария, №3 в света в момента, с 6:7 (5), 6:2, 7:6 (5), 6:4 и 222 минути игра. Това бе 27-и сблъсък между двамата великани в тениса, като Надал постигна 18-ата си победа. Рафа регистрира 69% печеливш първи сервис срещу 66% за шампиона от 2004, 2006, 2007 и 2010 г. Победителят в надпреварата от 2009 г. си позволи 34 непредизвикани грешки срещу почти двойно повече за опонента му - 63. Швейцарецът направи 5 двойни грешки срещу само една за Надал. Федерер успя да пласира 11 аса срещу 4 за испанския тенисист. Мачът започна отлично за Федерер, който до този момент бе без загубен сет от началото на турнира, като той поведе набързо с 3:0 гейма в първия сет. Надал обаче успя също толкова бързо да се върне в гейма. Стигна се до тайбрек, който световният №3 успя да измъкне. Това бе и втори загубен сет от началото на състезанието за Надал. Вторият сет също стартира с пробив за Федерер, но Рафа веднага отговори също с такъв. Постепенно испанецът успя да наложи играта си и без проблеми затвори сета. В третата част отново се стигна до тайбрек. В него Рафа дръпна с 6:1 точки. Съперникът му доведе нещата до 5:6 точки, но последната дума бе на Надал. В четвъртия сет Федерер така и не успя да намери играта си, от което Надал се възползва и взе мача. Съперникът на Надал в неделния финал ще определят утре защитаващият титлата си от миналата година световен №1 Новак Джокович от Сърбия и №4 в ранглистата Анди Мъри от Великобритания. Този полуфинал ще бъде повторение на мача за титлата от миналогодишното издание на надпреварата.