Гришо на 1/2 финал в Рим

OFFNews 16 май 2014 в 16:28 11996 3

Григор Димитров, рожден ден, ATP
Асоциацията на професионалните тенисисти честити рождения ден на Григор Димитров

Григор Димитров продължава да пише историята на българския тенис. Първата ни ракета победи Томи Хаас (Германия) в четвъртфиналния мач на турнира от сериите "Мастърс 1000" в Рим.

Димитров спечели двубоя само след 32 минути игра на централния корт на комплекса "Форо Италико".

Съперникът му се отказа в почивката след първия сет, който Григор взе с категоричното 6:2. Причината за отказа бе контузия.

След края на мача българинът, който днес навърши 23 г., написа на една от камерите "23 baby!".

За първи път в кариерата си Григор Димитров стига полуфинал на турнир от сериите "Мастърс".

С днешната си победа той прибавя 360 точки за световната ранглиста, където в момента заема 14-ата позиция, и печели 135 480 евро.

Мачът

Димитров и Хаас си размениха по един гейм в началото на първия сет. Хаас допусна грешки в подаването си и Григор проби много рано, взимайки третия гейм с 2:1.

В петия първата българска ракета отново проби и покачи преднината си в сета на 4:1. Безпроблемен бе следващият гейм за Димитров.

След оспорван гейм и няколко страхотни разигравания между двамата тенисисти Хаас успя да затвори на 5:2, но със самочувствие и изключително силна игра Григор приключи сета с резултат 6:2.

Димитров и Хаас са играли два пъти досега и са си разменили по една победа – 6:3, 6:2 за Григор в Лос Анджелис през 2011-а и 7:6 (5), 7:6 (3) за Хаас през миналия сезон във Вашингтон.

Турнирът

36-годишният Хаас - №2 в света пред 2002 г., а сега 19-и - отстрани третия в света Станислас Вавринка по пътя си към четвъртфиналите. Българинът стигна до тук след трудна победа над 6-ия в света Томаш Бердих. (Вижте ТУК едно от брилятнтните изпълнения на българина снощи.)

В полуфиналния си мач българинът ще срещне световния №1 Рафаел Надал (Испания) или олимпийския шампион Анди Мъри (Великобритания), които играят тази вечер 1/4 финал.

Вторият сигурен полуфиналист е 23-годишният Милош Раонич (Канада), който е №10 в света.

При жените Сара Ерани (Италия) се класира за полуфиналите след победа над втората в света На Ли (Китай). Тя ще играе срещу Агниешка Радванска (Полша) или Йелена Янкович (Сърбия).

Другата полуфиналистка ще е Ана Иванович (Сърбия), която отстрани Мария Шарапова, или Карла Суарес Наваро, които ще се срещнат в четвъртфинален двубой.