Генков със "златен" гол за Висла в Лига Европа

Васил Георгиев 15 декември 2011 в 09:26 1893 0

ceco genkov
ceco genkov

Българският нападател на Висла (Краков) Цветан Генков реализира "златен" гол за тима си, благодарение на който поляците се добраха до 1/16-финалите в турнира Лига Европа.

В последния си мач в група "К" на груповата фаза на надпреварата Генков и компания посрещнаха вече класиралия си тим на Твенте и се наложиха с 2:1 а решителният гол бе на българския нападател. Наставникът на холандците Ко Адриансе даде шанс на повечето си резерви, като титулярният страж Николай Михайлов дори не пътува за Полша. Тимът на Генк излезе напред в резултата още в 12-ата минута, след като с далече удар Гаргула изненада третия вратар на Твенте Марсман. Въпреки превъзходството на Висла обаче до гол стигна тима на Твенте. След изпълнение на наказателен удар на Шадли Де Йонг със задна ножица от границата на наказателното поле бе точен за 1:1. В началото на второто полувреме Висла отново излезе напред в резултата. Един от най-активните за поляците Цветан Генков бе намерен непокрит в наказателното поле и без проблеми се разписа. Това се оказа и победния гол за тима, който на практика помогна за класирането на отбора за следващата фаза на турнира. За Висла това бе трети успех в групата. Твенте пък регистрира първата си загуба. Класирането на поляците преминаваше и през издънка на тима на Фулъм у дома срещу аутсайдера в групата Одензе. С попадения на Демпси в 27-ата и Фрей в 32-ата минута Фулъм дръпна с 2:0. Андреасен върна едно попадение в 64-ата минута, а в третата минута на добавеното време Фал изравни, с което изхвърли лондончани от надпреварата и прати в следващата фаза Висла. В група "D" Живко Миланов игра цял мач при загубата на неговия Васлуй като гост на Цюрих с 0:2. Румънците оистанаха трети в групата и приключиха надпреварата. В другия мач от групата вече класиралия се отбор на Спортинг загуби гостуването си на Лацио с 2:0. Валери Божинов започна титуляр за лисабонските "лъвове", като бе на терена цял мач. В група "J" румънският гранд Стяуа, с Валентин Илиев в редиците си, победи у дома с 3:1 АЕК (Ларнака) и се класира за следващата фаза на турнира. Българският централен бранител бе на терена цял мач, като нв края на първото полувреме получи жълт картон.

Лига Европа, групова фаза

Група "D"

Цюрих - Васлуй 2:0 1:0 - Маргайрас (69-а минута) 2:0 - Буф (90) Лацио - Спортинг 2:0 1:0 - Козак (42) 2:0 - Скули (55)

Крайно класиране:

1. Спортинг 13 т.

2. Лацио 9 т.

3. Васлуй 6 т.

4. Цюрих 5 т.

Група "Е"

Бешикташ - Стоук Сити 3:1 0:1 - Фулър (29) 1:1 - Фернандес (59) 2:1 - Пектемек (74) 3:1 - Еду (82)

Динамо (Киев) - Макаби (Тел Авив) 3:3 1:0 - Алмейда (12) 2:0 - Гусев (17) 2:1 - Веред (49) 2:2 - Атар (63) 2:3 - Дабур (73) 3:3 - Гусев (80)

1. Бешикташ 12 т.

2. Стоук Сити 11 т.

3. Динамо (Киев) 7 т.

4. Макаби (Тел Авив) 2 т.

Група "F"

Слован - Ред Бул (Залцбург) 2:3 1:0 - Лачни (3) 2:0 - Лачни (6) 2:1 - Янчер (19-дуз) 2:2 - Леонардо (24) 2:3 - Хад (52) авт. Пари Сен Жермен - Атлетик (Билбао) 4:2 0:1 - Ауртенече (3) 1:1 - Пасторе (21) 2:1 - Бодмер (41) 2:2 - Давид Лопес (55) 3:2 - Перес (85) авт. 4:2 - Оаро (90-дуз)

1. Атлетик 13 т.

2. Залцбург 10 т.

3. ПСЖ 10 т.

4. Слован 1 т.

Група "L"

Андерлехт - Локомотив (Москва) 5:3 0:1 - Игнатиев (21) 1:1 - Клийщан (33) 2:1 - Фернандо (39) 3:1 - Василевски (57) 4:1 - Суарес (61) 4:2 - Съйчев (69) 5:2 - Жиле (78) 5:3 - Съйчев (89) Щурм (Грац) - АЕК (Атина) 1:3 0:1 - Манолас (10) 0:2 - Брунс (43) 1:2 - Кайнц (59) 1:3 - Клонаридис (77)

1. Андерлехт 18 т.

2. Локо (Москва) 12 т.

3. АЕК (Атина) 3 т.

4. Щурм (Грац) 3 т.

Група "К"

Фулъм - Одензе 2:2 1:0 - Демпси (27) 2:0 - Фрей (31) 2:1 - Андреасен (64) 2:2 - Фал (90) Висла - Твенте 2:1 1:0 - Гаргула (11) 1:1 - Де Йонг (39) 2:1 - Генков (46)

1. Твенте 13 т.

2. Висла 9 т.

3. Фулъм 8 т.

4. Одензе 4 т.

Група "J"

Макаби (Хайфа) - Шалке 04 0:3 0:1 - Булят (7) авт. 0:2 - Марика (84) 0:3 - Вигел (90) Стяуа - АЕК (Ларнака) 3:1 1:0 - Русеску (55-дуз) 1:1 - Пинтадо (61) 2:1 - Николич (70) 3:1 - Николич (85)

1. Шалке 14 т.

2. Стяуа 8 т.

3. Макаби (Хайфа) 6 т.

4. АЕК (Ларнака) 5 т.

Заб. Първите два тима в крайното класиране във всяка група се класират за 1/16-финалите на турнира.