Федерер отново препъна Гришо на 1/4 финал в Базел

OFFNews 25 октомври 2014 в 00:15 3264 0

Бившият световен №1 в тениса Роджър Федерер победи пред родна публика първата българска ракета Григор Димитров със 7:6 (5), 6:2 в 1/4-финален мач от турнира в Базел.

За втора поредна година швейцарецът отстранява нашенеца точно в тази фаза на надпреварата.

През 2013 година той спечели с 2:0 сета и в днешния двубой 7-кратният шампион от Уимбълдън отново стори същото, въпреки достойната игра на Димитров в първия сет на мача.

Почти до края си първият сет изглеждаше равностоен. След разменени геймове до 2:2, петият премина през 30:30, но с воле Григор направи 40:30, а след слайс на Федерер в аут, българинът дори поведе с 3:2.

Последва обаче гейм на 0 за Федерер и резултатът стана 3:3.

Сервиращите тенисисти вземаха геймовете си без проблеми, това стана и в седмия гейм спечелен от Григор на 15, за да се стигне до 4:3 в полза на българина. Поставеният под №1 в схемата на турнира Федерер изравни за 4:4.

В напрегнат девети гейм Григор спечели и поведе с 5:4. Резултатът отново беше изравнен за 5:5 след гейм на 0 за швейцареца. Единадесетият гейм премина от 15:30 до 40:30 в полза на хасковлията, но се стигна до предимство на Федерер.

В този момент от мача Димитров падна лошо на земята, удряйки ръката си, но продължи да играе. В крайна сметка геймът все пак влезе в сметката на Гришо - 6:5.

След много труден дванадесети гейм Федерер се измъкна с ас се стигна до поредно равенство.

Последва тайбрек. Швейцарецът започна с мини пробив, а след два негови сервиса, вторият с ас резултатът стана 3:0 в негова полза. Григор намали изоставането си до 1:4, а след това и до 4:5, но загуби с 5:7.

Така в крайна сметка носителят на 17 титли от Големия шлем доказа класата си и поведе с 1:0 сета.

Втората част мина под доста по-категорично предимство за 33-годишния тенисист. Едва в шестия гейм Григор Димитров се концентрира и показа добра игра за 2:4.

При 30:30 в последвалото подаване, Федерер реши категорично развоя на сета с два аса - 5:2.

Последва сервис гейм на Григор, в който той допусна пробив от противника и така опитният и дългогодишният №1 в ранглистата затвори сета и мача - 7:6 (5), 6:2.

В другия двубой тази вечер 17-годишния хърватин Борна Чорич, поканен с „Уайлд кард“ на турнира в Базел победи №2 в световния тенис Рафаел Надал с 6:2, 7:6 (4) и поднесе най-голямата изненада в надпреварата дотук.