Министерският съвет крие съдържанието на Търговското споразумение за борба с фалшифицирането (ACTA). То не е публикувано в системата за правна информация на Министерски съвет (PRIS), показа справка на OFFNews.bg.
В PRIS се публикуват протоколите, постановленията, разпорежданията, стенограмите и решенията, приети от кабинета.
Решението за одобряване на ACTA е взето на 16 ноември 2011 година, след което - на 11 януари 2012 година, кабинетът дава зелена светлина на посланика ни в Япония Любомир Тодоров да го подпише официално в Токио.
И двете решения - от 16 ноември 2011 година и от 11 януари 2012 година, липсват от публично достъпния информационен масив на Министерския съвет.
От стенограмата на заседанието на 11 януари 2012 година е видно, че въпросната точка 20: "Проект на Решение за изменение на решението по т 14.4. от протокол №44 от заседанието на Министерския съвет на 16 ноември 2011 г. относно одобряване проекти на решения на Съвета за сключване и подписване от името на Европейския съюз на търговското споразумение за борба с фалшифицирането между Европейския съюз и неговите държави членки, Австралия, Канада, Япония, Република Корея, Мексиканските съединени щати, Кралство Мароко, Нова Зеландия, Република Сингапур, Конфедерация Швейцария и Съединените американски щати", е гласувана без една дума коментар - нито от някой министър, нито от премиера.
Премиерът Бойко Борисов обявява само, че вносител е министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Днес Трайков отказа коментар.
В краткото прессъообщение за ACTA, публикувано и на сайта на Министерския съвет, се казва:
Правителството упълномощи извънредния и пълномощен посланик на страната ни в Япония да подпише Търговското споразумение за борба с фалшифицирането (ACTA) между ЕС и неговите държави-членки, Австралия, Канада, Япония, Република Корея, Мексиканските съединени щати, Кралство Мароко, Нова Зеландия, Република Сингапур, Конфедерация Швейцария и Съединените американски щати. Документът има за цел установяването на единен стандарт за спазване правата на интелектуалната собственост, засилване на международното сътрудничество и координацията между изпълнителните органи, определяне на правната рамка и практиките, които да доведат до ефективно налагане и зачитане на правата в тази дейност. Проектът на споразумение беше одобрен през ноември м. г. Тогава беше възложено на постоянния представител на България към ЕС да подпише документа. Одобрената днес корекция се налага поради решението официалното подписване на АСТА да се състои през януари 2012 г. в Токио.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
baba Yaga
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
Владè
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода