Евродепутатът Радан Кънев публикува кратък текст от 6 точки, с които разбива една по една тезите на "откровени пропагандисти" за неформалния съюз БРИКС - Брализия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка.
"БРИКС като икономическа, политическа или геостратегическа алтернатива на членството на България в ЕС и НАТО не съществува", пише Кънев.
Той допълва, че все по-често чува разговори за това как България може да излезе от ЕС, който е бюрократичен, муден, защото има алтернатива - да влезе в БРИКС. "И изобщо не говоря за откровените пропагандисти, които предлагат това послание, а за хора активни, предприемчиви и грамотни, които са склонни да му се връзват. Именно за тях е този кратък текст", обяснява евродепутатът.
Ето и текстът му за неформалния съюз и какво точно представлява той.
"1) Нека започнем с основното - няма такова нещо като БРИКС. Не съществува в международноправния мир. Според официалния сайт на "организацията", на езика на държавата-инициатор*, "БРИКС - неформальная группа государств" - "неформална група държави".
И действително е така:
2) БРИКС не е съюз за свободна търговия. Дори на двустранна основа, между държавите от "неформалната група" няма споразумения за свободна търговия. Прочее, няма да има скоро. А камо ли общо търговско споразумение, както в ранните Европейски икономически общности (ЕИО). Членството в БРИКС, следователно, не дава никому никакви отворени пазари. Отделна тема е, че от всички пазари на неформалната група, интерес представлява единствено китайският. И всички членки на това се надяват - напразно - на привилегирован достъп до китайския пазар.
3) БРИКС не е съюз за взаимопомощ. Нито една бедна държава, влязла в БРИКС, няма достъп до някакво улеснено инвестиционно финансиране, камо ли безплатни фондове, подобни на средствата от кохезионния бюджет (и други бюджети) на ЕС. Отново всички членки са се обърнали към Китай с надеждата членството в неформалната група да им помогне да получат китайски инвестиции. В това отношение, шансът им е равен на този на държавите, които не членуват в БРИКС (например Мозамбик, Боливия, Казахстан или Судан, които не членуват в БРИКС, имат повече китайски инвестиции от Бразилия и Етиопия) , и условията са същите. А те са кошмарни, по същността си колонизаторски, в много отношения по-лоши от условията, предлагани от "империалистическите" колониални сили през XIX и първата половина на XX век. И както и тогава, много от тези общества, които се надяват на тези инвестиции, просто нямат друг избор. Те са жертва на собствената си слабост и доброволни жертви на "експлоатацията" на доминираща икономическа сила.
4) БРИКС има, обаче, своя банка. Новата банка за развитие - New Development Bank (на снимката), със седалище - надявам се няма изненадани - в Шанхай.
Интересно е обаче има ли тази банка дейност. Всъщност, няма. Тя е пуснала 3-4 емисии ценни книжа на борсите в - познайте - Шанхай, като средният размер на емисията е около 3 млрд юана, или под 400 милиона евро. За сравнение - това е сумата, която България получава безвъзмездно само по последната глава на ПВУ - RePowerEU. Ако искаме да ги получим де, но това е отделна тема.
Официални данни за активите на NDB сякаш няма, по неофициални са общо около 15 млрд долара, т.е. по-малко от средствата, които България получава от ЕС безвъзмездно в рамките на един многогодишен бюджет за периода 2021-27г. Ако искаме да ги получим де, но това е отделна тема.
5) БРИКС, противно на десетките периодични новини, няма обща валута. Неформалната група е "учредена" (неформалните неща не се учредяват, но да не издребняваме) през 2009 г., от тогава е и първото обещание за обща валута. Реални стъпки в тази посока не са предприети, и не се очертава да бъдат.
Нещо повече - БРИКС е далеч от решението да използва китайския юан като резервна валута вместо американския долар, макар във вътрешните двустранни отношения да има стъпки в тази посока. Сигурно е, обаче, че поне Индия никога няма да приеме да търгува в китайска валута...
6) БРИКС, като споменахме Индия и Китай, със сигурност не е и няма да бъде политически съюз. В неформалната група членуват eдна тоталитарна комунистическа суперсила (Китай), една залязваща еднолична диктатура с тоталитарен имперски уклон (Русия), две огромни демокрации (Бразилия и Индия), едната (Индия) с начало на авторитарни тенденции, и една дисфункционална държава на ръба на анархия (ЮАР). Нови членки (каквото и да значи членството в неформална група) са една терористична тоталитарна шиитска теокрация (Иран), една сунитска военна диктатура (Египет), една федерация на сунитски абсолютни монархии (ОАЕ), както и една африканска демокрация в състояние на постоянна гражданска война и крайна бедност (Етиопия). Саудитска Арабия отложи "членството" си, което не е учудващо, предвид че Иран и Саудитска Арабия са де факто в състояние на война и спонсорират няколко прокси конфликта в Близкия Изток. Между Иран и ОАЕ не е много различно...
По-важното е, че между двете основни икономически сили - Китай и Индия, съществуват десетилетни и непреодолими геополитически противоречия...Разбира се, всяка от тези държави има своите причини - много различни за различните държави - да декларира участие в "неформалната група". И за много от тях, това участие вероятно носи определени икономически и политически ползи. Конкретно в Индия, дебатът дали страната има изобщо някаква полза от БРИКС, е доста активен. Но Индия е все пак свободна държава, което не се отнася за повечето от останалите...
Накратко - БРИКС като икономическа, политическа или геостратегическа алтернатива на членството на България в ЕС и НАТО не съществува. Идеята за някакъв блок, обединяващ близо половината население на планетата и над четвърт от икономиката, е илюзорна. Такъв блок просто няма, друга тема е, че ако имаше, членството в него вероятно щеше да е доста опасно.
Но поне засега, става дума за нелошо международно пропагандно усилие, в което няколко големи държави и една икономическа суперсила преследват собствени, несъгласувани и в общия случай - неприоритетни за съответната държава - интереси.
*Парадоксално, идеята за тогавашния #BRICS, всъщност BRIC без Южна Африка, е на американец, директор на Goldman Sachs, а първата среща на държавите е в ... Ню Йорк..."
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-335
17
07.10 2024 в 11:46
-335
16
07.10 2024 в 11:44
73
15
06.10 2024 в 18:07
1020
14
06.10 2024 в 17:38
90
13
06.10 2024 в 16:29
как искаш "немските бирени кореми" да направят нещо в твой интерес, когато ти самият не искаш! Човека ясно ти казва "Ако искаме да ги получим..."
Твоя вожд клепто-тиквата иска закона за защита на подаващи сигнали за корупция, но само за корупцията след 2021г.
Тоест за всички има закон само за кражбите на бокоМутрата няма закон!
Закона за личния фалит също не го иска. Познай защо бокоМутрата пази интереса на колекторските фирми?
Значи ЕС и "немските бирени кореми" са виновни че ни спряха транша от 670 млн. и общо 10 милиарда са под въпрос, само защото клепто-тиквата се е запънал за три антикорупционни закона?!?!?!
-335
12
06.10 2024 в 14:23
Да, ЕС наистина Е политически съюз, чрез който някои политици контролират държавите-членки. Ако някоя държава не изпълнява техните желания то тя бива "наказана". Нямам предвид Унгария и путиновия приятел. Но, това са Чехия, Полша, Латвия. Една група от 30000 лобисти е официално регистрирана в Европарламента! А къде остана принципа на равнопоставеност? Вместо това големите държави имат големи групи в парламента. Познайте кога една инициатива на България ще се пребори с нежеланието на немските бирени кореми да се направи нещо в наш интерес. Като идея Съюзът беше нещо добро. Сега е бюрократичен инструмент в ръцете на задкулисни сили. Трябва да се реформира!
-335
11
06.10 2024 в 14:17
-335
10
06.10 2024 в 14:07
400
9
06.10 2024 в 14:05
22258
8
06.10 2024 в 14:03
и повечко тиражирайте ИИ алгоритми
Може би е добре да осъвремени, като мине през ЧатнГПТ с Тръмпово пренаписване
"БРИКС е подла лъжа! Вредна и гадна! Изплюйте се върху БРИКС!"
Защо е нужно? Ами така работят емоционално настроените алгоритми, инак приоретизация на екранно време йок.
Тъжно но факт.
Последни коментари
Путин разговаря на четири очи с премиера на Словакия Роберт Фицо
Иван Костов - човекът, който промени България
Пеевски оглави еднолично ДПС. Партията е с нов устав, няма вече ''почетен председател''
Пеевски оглави еднолично ДПС. Партията е с нов устав, няма вече ''почетен председател''
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас